23.09.2021

Студенти УжНУ зустрілись з відомим сімейним лікарем зі Штатів Марком Ремптоном

У четвер, 23 вересня, у конференц-залі УжНУ відбулась зустріч з Марком Ремптоном – сімейним лікарем-легендою зі США та почесним громадянином  м. Ужгород.  Марк Ремптон, якого називають «хрещеним батьком сімейної медицини на Закарпатті», радо поділився зі студентами та інтернами досвідом, який вражає – 50 років у сімейній медицині, 30 років присвячених гуманітарній медичній допомозі мешканцям Закарпаття, мільйони вірних діагнозів і  вдячних пацієнтів.

Представив гостя завідувач кафедри сімейної медицини і амбулаторної допомоги медичного факультету №2 Павло Колесник: «Сьогоднішній день для мене, безперечно, є визначним. Адже я дуже щасливий бачити у стінах нашого університету мого давнього друга та відомого лікаря, якого дійсно можна назвати «людиною світу». Він ніколи не скаже, яким великим є його серце, але, надіюсь, сьогодні ви це відчуєте. Для тих, у кого вивчення дисципліни сімейної медицини ще попереду – ця лекція стане дуже хорошим початком».

Місто Корваліс (штат Орегон) є містом-побратимом Ужгорода вже близько 30-ти років. І у 1994 році Марк Ремптон у складі делегації вперше приїхав у Ужгород. У той час кожний учасник делегації був відповідальний за певний напрямок і Марк Ремптон був керівником медичної співпраці та розвитку медицини на Закарпатті.

Спочатку я думав назвати нашу «Чому мені варто обрати спеціальність сімейного лікаря», але Павло запропонував мені назву, яка мені зрештою більше сподобалась – «Як мені горіти, але не вигорати у своїй професії». Де «горіти» - означає палко любити, не бути байдужим до своєї професії, «вигоріти» - перебувати у стані, коли ти вже не в силах надалі надавати свою професійну допомогу.

За словами Марка Ремптона, потреба у виникненні нової на той час спеціальності сімейної медицини виникла у Штатах після Другої світової війни. Загалом, лікарі, які надавали медичну допомогу сім’ям існували завжди, і називалися вони «лікарі загальної практики».  Як правило, це були лікарі, які після навчання проходили всього 1 рік інтернатури і починали працювати. Потім виникла асоціація «Академія сімейних лікарів», яка і запропонувала новий тип спеціальності на основі «лікарів загальної практики» та продовжила їхню інтернатуру до 3-ох років. Протягом першого року вони проходили ротації у різних профілях медицини: неврології, пульмонології, кардіології, педіатрії і т. д.  Ідея була такою, що тільки у 20 % випадків сімейний лікар скеровував пацієнта до вузького спеціаліста, а в 80% він міг справитися сам.

Також Марк Ремптон запропонував студентам 7 основних причин, чому варто стати саме сімейним лікарем:

Часто молоді лікарі не знають, яку ж спеціальність їм обрати. Я б хотів, щоб спеціальність сімейного лікаря приносила вам задоволення, як і мені. Тому я виокремив для вас основні мотиви:

1. Різноманітність - це спеція життя. У кожній спеціальності є щось рутинне. Але в сімейній медицині різноманітності найбільше – ми щодня зустрічаємось з різними особистостями, ментальним статусом, віком, гендером, побудовою тіла, хворобами і т. д. Ми всі різні.

2. Маленька порція профілактики варта фунту лікування. Я завжди поважав людей, які займаються лісництвом, адже вони, можливо, і не побачать кінцеві плоди своєї праці. Думати на багато років вперед, а не тільки про завтра є дуже розумною тактикою. Якщо ми говоримо про здоров’я, ми не можемо не говорити про профілактику. Якщо ми зважатимемо тільки на хворобу і її лікування, ми завжди будемо позаду. Якщо  профілактика дійсно вас цікавить – вам бути сімейним лікарем.

3. Якщо ви любите вирішувати проблеми. Звичайно, якщо ви давно працюєте з пацієнтом, знаєте його сім’ю та багато іншої інформації про нього, то вам буде легше вирішити його проблему.

4. Якщо ви вмієте спілкуватися і вмієте побудувати гарні стосунки. Часто пацієнти оберуть саме вас тільки тому, що відчують між вами тепло, ви сподобаєтеся їм як людина. Для побудови стосунків потрібний час, у сімейного лікаря його достатньо – я  пам’ятаю багатьох своїх пацієнтів ще немовлятами.

5. Якщо ви хочете, щоб у вас завжди була робота – йдіть у сімейну медицину. Вакансій завжди вистачатиме у будь-якому місті.

6. Якщо ви хочете щось робити руками. Я люблю робити певні процедури руками. Наприклад, майже кожного дня я займаюсь дренуванням абсцесів, лазерним видалення, накладанням гіпсу, перв’язуванням і т. д. Коли ви займаєтеся такою великою кількістю послуг, довіра до вас від пацієнтів зростатиме. Чим більше ви працюватимете, тим більше ви будете пишатися собою, а також і більше зароблятимете.

7. Якщо ви хочете служити чомусь великому - вам у сімейну медицину. Це більше філософський принцип і стосується теми нашої лекції. Лікар повинен любити свою професію, і не через якісь фінансові моменти. Ви передаватимете радість від роботи і вашим пацієнтам. Також я говорю і про залученість лікаря до  волонтерської роботи, громадської, чи церковної. З маленьких речей виростають великі. Для мене такою діяльністю є робота з Ужгородом. Також я працював на Гаїті після страшного землетрусу.

Крім того Марк Ремптон розповів чимало про своє дитинство та юність, університетські роки, знайомство з дружиною, зміну спеціальності з інженерної на медичну, сім’ю, хобі та волонтерську діяльність. Вважає, що в житті потрібно дотримуватись балансу, і в центральному місці повинні знаходитися сім’я, а поряд з сім’єю друзі та доля. Сьогодні відомий лікар є також батьком 5-ох дітей та дідусем 24-ох внуків.

Ганна Фельцан,