Професія Фізика

Наука фізика охоплює чотири фундаментальні види взаємодії: сильну, слабку, електромагнітну та гравітаційну. Закони фізики описують народження рух і розвиток цілих галактик і найдрібніших частинок матерії: молекул, атомів, нуклонів, кварків.

Китай – країна із однією з найпотужніших економік, що розвиваються, дуже цінує розвиток науки, особливо, фізики. Нещодавно Китай почав активно освоювати Місяць і навіть висадив там бавовну. А, за даними японського агентства аерокосмічних досліджень Jaxa, Японія для висадки на Місяць створює новий ровер фірми Toyota у якому можна буде дихати без скафандра.

Центр фізичної науки на Закарпатті знаходиться в Ужгородському національному університеті на фізичному факультеті, який розташований у історичній частині Ужгорода – обласного центру мальовничого куточку України – Закарпаття. Фізичний факультет має 6 кафедр: теоретичної фізики, оптики, прикладної фізики; фізики напівпровідників; квантової електроніки та кафедра твердотільної електроніки з/с інформаційної безпеки.
Картинки по запросу фізичний факультет УжНУТакож на факультеті функціонує відділення фізики ядра, яке є частиною кафедри теоретичної фізики. З детальнішою інформацією про кафедри та спеціальності, які можна здобути на фізичному факультеті можна ознайомитись на сайті УжНУ.

До будівлі фізичного факультету веде вулиця Волошина. Так склалося, що з фізичного факультету ведуть дороги у різні куточки світу: випускники фізичного факультету займаються наукою у провідних наукових установах України і за кордоном, наприклад лабораторії LAN (Linear accelerator laboratory, Франція); CERN, Швейцарія; а також у Італії, Польщі, Словаччині, Чехії, Угорщині.

Логотип ЦЕРНУ і географічне розташування, країни, які приймають участь у експериментах на Великому Адронному Колайдері

Підкорюючись невпинному часові, класична фізика доповнилась такими галузями, як медична фізика, фізика прискорювачів, квантова хромодинаміка тощо. Пошук нових альтернативних джерел енергії, створення матеріалів із унікальними властивостями, розробка пристроїв з доповненою реальністю чи нових вирішень екологічних проблем утилізації, ядерних відходів – ось деякі із завдань, що стоять перед сучасними і майбутніми фізиками.

Навчаючись на фізичному факультеті студенти можуть долучитися до таких наукових досліджень:

• Оптика і діелектричні властивості Те-допованих  кристалів Sn2P2S6 ;
  • Напівпровідники на основі халькогенідів фосфору для пристроїв зберігання інформації (кафедра оптики).
  • Квазістатична теорія рівняння Дірака та розсіянням електронів атомами кальцію, магнію чи сіліцію (кафедра теоретичної фізики).
  • Створення лазерів на основі халькогенідів As2S6 (кафедра твердотільної електроніки та інформаційної безпеки).
  • Дослідження космічних променів, ядерних реакцій та екологічні аспекти використання ядерної енергетики (кафедра теоретичної фізики, відділення фізики ядра та елементарних частинок). Екологічні проблеми людства можуть стати чи не найголовнішими проблемами, якщо вчасно не почати їх вирішення. І у цій галузі думка фізиків (у співпраці із хіміками, екологами і біологами) є дуже важливою.

Закони фізики лежать в основі промислового виробництва, енергетики, сучасних методів медичної діагностики та аналітичних методів дослідження будови речовини; засобів комунікації і навіть індустрії розваг. Яскравим прикладом є комп’ютерні ігри або спец ефекти у фільмах. Атомна енергетика впевнено утримує свої позиції. Розвиток альтернативних джерел енергії це також заслуга вчених-фізиків. Електромобілі уже увійшли у наше життя, а «розумні» квартири чи будинки – майже повсякденна реальність. При цьому, без знань законів фізики людина ризикує стати заручником гаджетів.

«Чому найважливіші рішення людина приймає у такому молодому віці?»– У свій час  питав мене Пилипченко Юрій, вирішуючи, яку професію йому обрати…

Юрій Пилипченко поступив на фізичний факультет УжНУ, потім продовжив навчання в аспірантурі університету м. Осло (Норвегія). З того часу пройшло двадцять років. У цей період Юрій працював у ЦЕРНі (CERN), приймав участь у експерименті ATLAS у науковій групі, результатом роботи якої стало відкриття бозона Гіггса. Про його успіхи писало багато міжнародних видань і, зокрема, журнал «Кореспондент» №7, 22.02.2009р.

Цікаво, чи згадував він те своє запитання, живучи у Франції чи Швейцарії? Я все ще не можу дати на нього відповідь, але вочевидь Юрій не помилився, обравши собі професію фізика.

Васильєва Г.В - доцент кафедри теоретичної фізики, відділення фізики ядра і елементарних частинок