14.08.2019

ПРОАКТИВНА ТОЛЕРАНТНІСТЬ ЯК ШЛЯХ ДО МИРУ (християнське соціально-етичне визначення толерантності як концептуальної основи проекту «Толерантність на кордонах Європи – вимір для України»)

Пропонуємо вашій увазі текст документу «Проактивна толерантність як шлях до миру» («Proactive tolerance as a way to peace»), який був розроблений німецькими та українськими науковцями у межах проекту «Толерантність на кордонах Європи: вимір для України». Проект спільно реалізується Мюнхенським університетом Людвіга Максиміліана (Німеччина) та Ужгородським національним університетом (Україна), за фінансової підтримки Федерального уряду Німеччини.

Метою створення цього документу є системне оформлення концепції толерантності, яку можна практично застосовувати в українських освітніх та громадських організаціях (проектах), особливо в Закарпатті, з метою промоції толерантності в часи посилення страху, дискримінації та агресії. Особливу увагу в документі приділено трактуванню «толерантності» та засобам її поширення з урахуванням конкретної ситуації в Україні та зростаючих сумнівів і пересторог у суспільстві.

Хоча толерантність розглядається як ключова цінність у Західній півкулі, виникає багато сумнівів, які інколи посилюються пропагандою, чи не буде толерантність просто «західною ідеєю», яку нав’язує західний імперіалізм. З іншої боку багато критики може виникати в релігійній сфері, оскільки толерантність можна дуже легко зрозуміти неправильно як байдужість або релятивізм. Звідси, можуть виникати питання, чи може релігійний підхід бути прийнятним при розробці універсальної моделі толерантності. Завдання цього документу полягає у тому, щоб показати непереконливість цих аргументів.

Взяти участь в обговоренні змісту представленого тут документу можна під час міжнародної науково-практичної конференції «Проактивна толерантність як шлях до миру» (інформаційний лист), яка відбудеться 13-14 вересня 2019 року в Ужгородському національному університеті (м. Ужгород пл.Народна, 3, зал Вченої Ради).