21.01.2020

Про викривальну збірку «Вовки в овечих шкурах» Івана Тегзи

Недарма говорять, що талановита людина – талановита у всьому. І кожен з нас час від часу зустрічає живі докази цієї приказки. Зокрема, так можна охарактеризувати Івана Тегзу, який майстерно працює у техніці різьбі по дереву, бере участь в обласних та республіканських виставках, а чимало працівників УжНУ знають його як відмінного столяра, скромну людину, яка трудиться на благо університету і прийде на допомогу в разі необхідності.

Іван Тегза - небайдужий громадянин, якого часто можна помітити на визначних політичних подіях, мітингах, де він завжди користується можливістю виступити й донести до слухачів власну думку про найболючіші проблеми України. Та це не єдиний спосіб, яким користується Іван Тегза, щоб висвітлювати часом гірку правду сьогодення – він талановито опанував мистецтво слова і став знаним на Закарпатті автором публіцистичних статей, патріотичної та громадянської лірики та навіть філософського спрямування афоризмів.

Народився Іван Васильович Тегза в с. Березово на Хустщині. Закінчив Ужгородське училище прикладного мистецтва, служив у армії. Публіцистичні твори друкувалися на шпальтах «Трибуни», «Срібної землі», «Карпатського голосу» й інших видань. Поезії почав писати  у 2004 році. Дебютував на літературній ниві Іван Тегза зі збіркою «Пробудження» (2012 р.), а наприкінці минулого року світ побачила ще одна збірка з промовистою назвою – «Вовки в овечих шкурах».

Складається збірка зі змістовної передмови «Його хвилюють сучасні проблеми» доктора мистецтвознавства, кандидата філологічних наук Івана Хланти, окремих розділів з публіцистичними статтями, поезіями, афоризмами Івана Тегзи та рецензій і відгуків на попередню збірку «Пробудження».

Уже багато сказано про важливість безпечного інформаційного простору, де є місце тільки перевіреним новинам та проукраїнським позиціям. Іван Тегза своєю творчістю робить значний внесок  у формування патріотичності, критичного мислення своїх співгромадян й вироблення імунітету проти брехні й ницості східного ворога у нинішній непростій ситуації.

Публіцистичні статті, представлені у збірці, охоплюють українську дійсність за президентства Януковича та після Революції Гідності. На думку Івана Тегзи, хоч українці й зробили масштабний крок, багато проблем так і залишилось поза увагою влади. Автор завжди тримає руку на пульсі як крайового, так і українського політикуму, влучно підмічає всі труднощі, викликані не доброчесними представниками політичної верхівки і завжди має що на це сказати.

У патріотичній та громадянській ліриці Іван Тегза сміливо порушує найактуальніші, найболючіші питання для українців. Гостро й викривально говорить про буденність корупції, розповсюджений комплекс меншовартості й ностальгію за совком, споконвічне вороже ставлення до нас «братнього» народу, лицемірність політиканів, а також виступає проти зросійщення українців силами попів Московського патріархату.

Збірка «Вовки в овечих шкурах» Івана Тегзи не може залишити байдужим українця й закликає також бути активними та займати чітку громадянську позицію задля спільного добробуту й процвітання.

Книга побачила світ за підтримки  ректора УжНУ професора Володимира Смоланки, проректора професора Олександра Рогача, завідувача кафедри соціології та соціальної роботи  Федора Шандора, начальника відділу охорони УжНУ Івана Цьоки та приватних підприємців Анатолія Петруні та Бориса Лукача.

Ганна Фельцан,