Про громадське здоров’я – із перших вуст

Про важливість системи громадського здоров’я останнім часом з’явилося дуже багато розмов та текстів. Зокрема це й стосується цьогорічного спалаху дифтерії в Україні, коли громадськість зіткнулася з простим фактом – якщо не брати відповідальність за своє здоров’я, своїх близьких, не робити вчасно необхідні щеплення – є реальність повернення  вже майже забутих, але від того не менш небезпечних хвороб. Відтак, в суспільстві необхідною є обізнаність із пріоритетами та важливістю громадського здоров’я.

Цьогоріч на факультеті здоров’я та фізичного виховання УжНУ розпочали навчання перші студенти за магістерською програмою «громадське здоров’я». Про важливість спеціальності та перспективи, які вона може надати – в нашій розмові.

Чим для вас стало цікавим громадське здоров’я, адже після закінчення бакалаврату ви вирішили обрати саме цю магістерську програму?

Марія Ковач: Це насправді нова програма, але на мою думку, з огляду на стан громадського здоров’я в Україні є надзвичайно важливою. Ми зараз на першому курсі, і знову поринаємо в навчання, все по новому. Але я переконана, ця спеціальність має в Україні великі перспективи і можливості.

Катерина Бабич: Громадське здоров’я стосується всіх сфер людського життя, і загалом, є ширшою за обсягом, ніж наприклад система охорони здоров’я, медицина. Сама спеціальність стала мені цікавою, зокрема ми маємо чимало нових предметів, викладання ведеться на дуже високому рівні, і тому нам цікаво на лекціях, це не якийсь формалізм, йде колективна робота з викладачем і ми відчуваємо, що працюємо разом, а не тільки слухаємо лекції та записуємо матеріал, який і так можна, по суті, знайти самостійно. Інтерактивність занять це дійсно дуже добре.

Мар’яна Йовбак:  Я займаюся  фізичною реабілітацією, фітнесом, це спеціальність, за якою я поступила на факультет здоров’я та фізичного виховання. Але громадське здоров’я в цій сфері дозволяє відкрити нові можливості. В ньому є надзвичайно багато різних сфер, і стосується воно дуже різних дисциплін, тут можна залучати спеціалістів із різних галузей науки. Сама спеціальність стала мені цікавою, зокрема ми маємо чимало нових предметів, викладання ведеться на дуже високому рівні, і тому нам цікаво на лекціях, це не якийсь формалізм, йде колективна робота з викладачем. Ми відчуваємо, що працюємо разом, а не тільки слухаємо лекції та записуємо матеріал, який і так можна, по суті, знайти самостійно. Інтерактивність занять це дійсно дуже добре.

Габріела Дудаш:  Громадське здоров’я – це колективна відповідальність всього суспільства за своє здоров’я. Слід розуміти, що до нього входить і  профілактика захворювань,  і  інформаційна, роз’яснювальна робота  і свідома громадянська позиція. В цьому контексті мені цікаво вивчити різні особливості громадського здоров’я. Адже в ньому зібрався повний комплекс дисциплін, які більш пов’язані з охороною здоров’я, так і таких, які на перший погляд цього не стосуються, але мають безпосереднє відношення. Це і правове забезпечення громадського здоров’я, і інформатизація і комунікації у сфері охорони здоров’я, це й економіка, і навіть програмний менеджмент у сфері громадського здоров’я.   Загалом, в нас дуже багато нових дисциплін, і підхід викладачів до нас, магістрів є також дуже креативним. Це приємно, і спонукає вчитися.

Які перспективи по працевлаштуванню ви бачите по закінченню навчання?

Марія Ковач: В Україні вже створюються регіональні центри громадського здоров’я, де однозначно будуть потрібні фахівці із цієї спеціальності. Ми здобуваємо наразі ті компетенції, щоб бути кваліфікованими фахівцями в галузі громадського здоров’я. Також фахівці з громадського здоров’я можуть бути працевлаштовані на рівні об’єднаних територіальних громад.

Мар’яна Йовбак:  Зараз ми поєднуємо навчання та роботу, та навчання, і ще Доне навчання).  Я вважаю, що в Україні, як  і в решті  інших розвинутих країн фахівці з громадського здоров’я матимуть широкий простір для працевлаштування за своєю спеціальністю. Наразі для мене важливим є набуття цих, додаткових компетенцій. Мені це дійсно цікаво.

Габріела Дудаш: В нас також планується й практична частина, де ми зможемо більше працювати  в «польових» умовах.  Навчання в нас поєднується й з тим, що ми бачимо досвід фахівців, які вже працюють у сфері громадського здоров’я.  Нещодавно до нас завітали гості з Кіровоградського Центру Громадського здоров’я. Тобто ми дивимося, як працює це система, і «ловимо» ці знання.

розмову вів Олексій Шафраньош