Новини

02.08.2018
1313

Професор Східно-Каролінського університету (США), випускниця УжНУ Наталія Сіра: «Першу лекцію присвячую Україні»

Професор Східно-Каролінського університету (США), випускниця УжНУ Наталія Сіра: «Першу лекцію присвячую Україні»

Нещодавно у ректораті відбулася зустріч членів правління Міжнародної асоціації випускників УжНУ з випускницею нашого університету, професором Східно-Каролінського університету Наталією Сірою.  На зустрічі йшлося про необхідність розширення контактів та співпраці між випускниками Ужгородського національного університету, зміцнення відокремлених підрозділів Асоціації, передусім зарубіжних. Наталія Євгенівна розповіла про роки навчання в УжНУ, шлях до наукової кар’єри у США, особливості систем вищої освіти та охорони здоров’я в Америці.

На початку зустрічі голова комітету старійшин і член правління Міжнародної асоціації випускників, проректор УжНУ в 1965-1981 роках Іван Чаварга  зазначив: «Мені приємно вітати в стінах УжНУ нашу випускницю Наталію Сіру. Вона з дуже знаної родини в Закарпатті, її батько, кандидат фізико-математичних наук, довго працював у нашому університеті. Він був винятковою людиною. Довгий час очолював методичну комісію фізичного факультету, був членом методичної ради університету. Також був великим патріотом України, навіть у ті часи, коли це було не модним, а навпаки, небезпечним.  Мама, Ольга Дмитрівна, довгі роки працювала заступником директора Ужгородської загальноосвітньої школи №1, викладала математику. Пані Наталія в 1981 році закінчила медичний факультет Ужгородського, тоді ще державного університету. За її плечима значний науковий шлях, зараз працює професором коледжу здоров’я та розвитку людини Східно-Каролінського  університету США. Ми дуже раді зустрічі, для нас є дуже важливим та приємним  встановити та підтримувати цей зв'язок».

 

Заступник голови правління Міжнародної асоціації випускників УжНУ Іван Артьомов розповів про історію створення та основні завдання, які перед собою ставить громадська організація. «Продовженням університету є його випускники, які працюють не тільки в Україні, але й по цілому світу. УжНУ є дійсно чим пишатися, адже має дуже відомих випускників. Асоціація створена для налагодження контактів між людьми, які працюють в різних куточках світу і прагнуть зробити щось корисне для своєї alma mater», – наголосив Іван Артьомов.

Наталія Сіра навчалася в УжНУ в 1975-1981 роках. Згодом працювалавІнституті медичної радіології АН СРСР в місті Обнінську, потім в Ужгороді. У 1999-2003 роках навчалася в докторантурі Вірджинського політехнічного інституту і державного університету у Блексбурзі, штат Вірджинія, де здобула науковий ступінь  доктора філософії. 

«Я пам’ятаю УжНУ… Ми дійсно наполегливо вчилися. Підготовка була на дуже високому рівні. Я працювала досить тривалий часвІнституті медичної радіології в Обнінську і можу стверджувати, що наших фахівців там визнавали і цінували», – зазначила пані Наталія.    

Під час зустрічі мова зайшла про непросте для багатьох українців питання, пов’язане з масовою еміграцією. Наталія Сіра поділилися своїми спогадами про початковий період життя у США: «Я живу в Америці з 1995 року. Зараз, коли згадую ті роки, розумію, що дуже ризикувала. Тому мене дещо тривожить той процес, що з України багато емігрують. Ці всі переїзди даються взнаки, кожен раз, коли переїздиш, мусиш  починаєш з нуля,  показати, що знаєш, умієш, що можеш у суспільстві, в яке вливаєшся. Певний час я була в Німеччині, там адаптація пройшла легше, це все ж європейська країна. В Америці суспільство жорстке, розраховувати ні на кого, крім себе, не можеш. Ти або вписуєшся в усталений порядок, або випадаєш. Мені треба було деякий час зорієнтуватися».

З 2004 року пані Наталія викладає для студентів Східно-Каролінського університету в місті Грінвіл, штат Північна Кароліна. Наразі університет є третім за величиною в штаті, у ньому навчається більше  29 000 студентів. «Нове покоління американців, студентів – відкрите, цікаве, динамічне, дуже швидко розвивається. Для них я спершу проводжу ознайомчу лекцію, розповідаю, звідки я, де знаходиться Україна, чому в мене такий акцент. Його ж студенти зразу помічають (сміється). В мене великі групи студентів-бакалаврів – до 200 чоловік. То собі думаю, нехай хоч ці 200 знатимуть, де знаходиться Україна. До речі, перед центральним корпусом університету є і український прапор серед стягів країн, з яких приїхали лектори. Це, до речі, приваблює студентів, вони цікавляться, хто викладає, які наукові здобутки лектора, звідки він, яким спеціальностям навчає. І тому їдуть до університету, платять гроші, і немалі, адже освіта в США є дуже дорогою», – зазначила Наталія Сіра. 

 

Під час зустрічі представники правління Асоціації презентували пані Наталії подарункове видання про УжНУ, нагрудний значок члена громадської організації, а також запросили на урочисте святкування 73-річниці університету, яке відбудеться у жовтні нинішнього року.

 

 Олексій Шафраньош

Інформаційно-видавничий центр

 

Категорії: