Новини

23.11.2018
1301

На хімічний факультет придбано сучасний cпектрофотометр

На хімічний факультет придбано сучасний cпектрофотометр

Нинішньої весни відбулись робочі відвідини керівництвом університету хімічного факультету УжНУ. Підчас зустрічі обговорились успіхи, здобутки підрозділу, а також і його найнагальніші проблеми. Однією з головних потреб факультету на тій зустрічі було названо оновлення бази наукових приладів. Із вирішенням цієї задачі не забарились. За сприяння ректора В. Смоланки уже сьогодні у відремонтованій лабораторії фізико-хімічних методів аналізу готовий допомагати студентам в їхніх перших наукових експериментах новий cпектрофотометр «Shimadzu UV-2600» – прилад дослідного класу для вирішення наукових і прикладних задач, оснащений низкою приставок, що значно розширюють можливості. На придбання приладу університет витратив майже   890 тис. грн.

Обладнання є дійсно очікуваним і потрібним придбанням, адже аналоговий прилад на хімічний факультет був завезений ще в 70-ті роки минулого століття. І, зрозуміло, конкурувати з сучасними науковими приладами не може. По-перше, діапазон спектру, в якому міг працювати старий прилад, відповідав тільки видимій області, а для вимірювання в ультрафіолетовій та ближній інфрачервоній областях потрібно було використовувати ще два інші спектрометри. По друге, більшість операцій на ньому й обробку спектральних даних приходилось робити вручну. Те, що можна зробити на новому приладі за кілька хвилин, на старому обладнанні займало цілий день, і то була змога отримувати тільки часткові дані. Відповідно, студенти могли набувати навиків на старому приладі досить поверхнево, записуючи не весь спектр, а тільки його вузькі ділянки чи проводити вимірювання при фіксованих довжинах хвиль. Потім ще довго, вручну, не достатньо точно, обробляти отримані дані.

Завідувач кафедри аналітичної хімії доцент Ярослав Студеняк зазначає: «Спектрофотометр пригодиться в навчанні не тільки студентам хімічного факультету, а й майбутнім біологам, фармацевтам, фізикам, медикам. Безумовно, науковці теж зможуть виконувати дослідження за допомогою нового приладу. Студенти будуть використовувати прилад на заняттях з аналітичної хімії, а також маємо багато спецдисциплін та дисциплін за вибором студентів, пов’язаних з аналізом: косметичних та лікувально-косметичних засобів (читається і для хіміків, і для екологів, і для фармацевтів), харчових, промислових, технічних та об’єктів довкілля, де молоді науковці зможуть застосувати нове обладнання. Для фізиків ми читаємо спеціальні розділи хімії, де вони будуть мати змогу навчитись працювати на сучасному обладнанні. Тестували ми спектрофотометр і на монокристалічному кремнії – це матеріал, з якого виготовляють чіпи, мікросхеми тощо, і змогли відзняти його спектр у інфрачервоній області та провести оцінку якості. За допомогою приставки «Інтегруюча сфера» прилад дозволяє вимірювати пропускання, поглинання, дифузійне відбиття чи розсіювання світла рідкими, твердими суцільними і порошкоподібними матеріалами. Незамінним він є і при визначенні різноманітних токсичних, біологічно-активних та інших речовин. Щоб пояснити доступніше про функції приладу, можу навести такий приклад з побуту: за допомогою спектрофотометра можна визначити координати кольору конкретної фарби, наприклад, для автомобіля. Для цього достатньо записати спектр невеликого шматка, помістивши його в прилад, розрахувати відповідні параметри, а потім підібрати найбільш близьку із наявного асортименту фарбу чи порівняти результати із базою даних. Або, наприклад, можна перевірити якість сонцезахисних окулярів. Якщо окуляри виготовлені із неналежних матеріалів, вони здатні пропускати жорстке ультрафіолетове випромінювання, яке спричиняє пошкодження рогівки ока. Тож за допомогою спектрометра можна швидко, за 2-3 хвилини, перевірити безпечність окулярів. До цих пір у нас не було обладнання такого рівня. А тепер, передусім завдяки підтримки керівництва університету, ми змогли його придбати. Приємно, що протягом періоду літніх канікул на хімічному факультеті виконано ремонтні роботи і зараз прилад знаходиться в оновленій лабораторії».

Декан хімічного факультету професор Василь Лендєл ділиться враженнями: «Придбання такого приладу було для нашого наукового колективу дуже потрібним. Адже сьогодні, якщо бажаєш мати публікації в хороших журналах з імпакт-фактором, потрібно робити дослідження на сучасних приладах. Редакція журналу може запросити запит, на якому приладі ви виконували свою роботу, і де цей прилад знаходиться. Ще один важливий прилад нам подарував 2 роки тому наш колишній випускник. Новий прилад використовуватимуть у навчальному й науковому процесах студенти хімічного факультету. Спершу, звісно, ми навчимо студентів правильно користуватися спектрофотометром. Для роботи приладу нам ще також потрібен інженер, тільки під наглядом котрого студенти зможуть застосовувати спектрофотометр. Людини, яка підтримуватиме обладнання в порядку та робочому стані. Прилад пригодиться студентам і підчас написання бакалаврських, магістерських чи аспірантських робіт. Наприклад, на курсі фізико-хімічні методи дослідження хімічних речовин, який вивчають також і майбутні екологи. Прилад може працювати в трьох областях, тож використовувати його можна в різних галузях. Окрім хімічного факультету, його використовуватимуть і медики, і фармацевти, і біологи, і фізики. Загалом хімічний факультет обслуговує студентів  8 факультетів. Також хімічний факультет залучений до підготовки медиків-іноземців. На першому курсі ми проводимо з ними медичну й біоорганічну хімію. Тож викладацький склад хімічного факультету висловлює вдячність за те, що наше прохання було почутим».

 

Інформаційно-видавничий центр,

Ганна Фельцан

Категорії: