Новини

12.01.2022
1853

Міжнародні успіхи правників УжНУ. Як юристи розбудовують міжнародні партнерства і втілюють корисні проєкти

Міжнародні успіхи правників УжНУ.
Як юристи розбудовують міжнародні партнерства і втілюють корисні проєкти

Продовжуємо знайомити читачів нашого сайту з особливостями і основними напрямками міжнародної діяльності структурних підрозділів університету. Раніше в цій рубриці ми писали про успішні міжнародні проєкти економічного та інженерно-технічного факультетів. Сьогодні ж розповімо про юридичний факультет, який є одним із найактивніших структурних підрозділів університету в контексті міжнародної діяльності.

 

Головне – мати добрих партнерів і … бажання

Варто одразу відзначити широкий спектр напрямків міжнародної активності, яку здійснює юридичний факультет УжНУ. Від академічної мобільності та стипендіальних програм – до участі в транскордонних проектах. При цьому впадає в око орієнтація керівництва факультету на практичний компонент, фокус на реальній проблематиці, яка важлива не тільки в регіональному вимірі, а й у загальнодержавному контексті.

Розповідаючи про іноземних партнерів факультету, декан юрфаку професор Ярослав Лазур окремо наголошує, що це – дуже авторитетні в галузі правничої науки і освіти інституції.

–  До прикладу, ми не лише підписали угоди про довгострокове міжнародне співробітництво, а й активно співпрацюємо в різних напрямках із Європейською організацією публічного права (Афіни, Греція), юридичним та гуситським теологічним факультетом Карлового університету в Празі, факультетом права, канонічного права та адміністрації Люблінського католицького університету Івана Павла ІІ (Польща), юридичним факультетом Університету імені Коменського в Братиславі (Словаччина), юридичним факультетом Трнавського університету в Трнаві (Словаччина),  юридичним факультетом Університету Масарика (Брно, Чехія) –  перелічує партнерів Ярослав Лазур.

Також, за його словами, юрфак УжНУ активно співпрацює з Центром східноєвропейського права Ґрацького університету (Австрія), факультетом права та адміністрації Технологічно-гуманітарного університету ім. Казимира Пуласького м. Радом (Польща), юридичним факультетом "Vasile Goldis" Western University (м. Арад, Румунія) та іншими європейськими партнерами.

Маючи широке коло зацікавлених у співпраці партнерів, і, головне, мотивованих активних колег-викладачів та студентів, ми успішно беремо участь у стипендіальних програмах та програмах академічного обміну. Наші викладачі та студенти є стипендіатами програм Erasmus+, DAAD, SAIA та  Coimbra Group Scholarship, – розповідає професор Лазур. – До прикладу, у період 2015-2020 років на нашому факультеті був реалізований 21 обмін викладачами та студентами з університетами-партнерами, це лише за програмою мобільності Erasmus+. Це, зокрема, такі виші, як Карловий університет у Празі (Чехія), Люблінський католицький університет Івана  Павла II (Польща), Пан`європейський Університет в м. Братислава (Словацька Республіка), Університет Фоджа (Італія) та ін.

Окрім того, варто згадати, що викладачі та аспірант юрфаку двічі здобували гранти Національної стипендіальної програми Словацької Республіки. А ще – про візити до Ужгорода іноземних гостей. До прикладу, на початку нинішнього навчального року на факультеті відбулася зустріч з Генеральним прокурором Словацької Республіки, доктором права Марошем Жилінкою. Кожна така зустріч із провідними правниками європейських країн – безцінний досвід для студентів юридичного факультету.

 

Грантова робота: акцент на транскордонній співпраці

Заступник декана з міжнародних зв’язків, доцент Олександр Білаш розповідає про ще один напрям міжнародної діяльності юрфаку – участь у спільних грантових проєктах.

Наш факультет вже досить тривалий час співпрацює із академіями наук, закладами вищої освіти, науково-дослідними інститутами та всіма зацікавленими сторонами країн Вишеградської групи з метою консолідації науково-практичного потенціалу задля просування і розвитку транскордонного співробітництва, – каже Олександр Білаш. – Наприклад, за рахунок фінансування, яке надав Міжнародний Вишеградський Фонд, в 2018-2019 роках наш факультет реалізував проєкт «Реєстрація церков та релігійних організацій». Головною метою цього проекту було вивчення правових принципів, що становлять правову основу реєстрації Церков та релігійних організацій у державах V4, а також у Австрії та Україні; досягнення необхідних знань та досвіду для порівняння систем та законодавчої бази у цій сфері.

А зараз юридичний факультет під керівництвом декана Ярослава Лазура реалізує ще один проєкт у рамках Міжнародного Вишеградського Фонду. «За транскордонним співробітництвом європеїзація українських кордонів» така назва спільного дослідження, в якому беруть участь партнери УжНУ з Угорщини, Польщі Чехії та Словаччини.  

У рамках цього проєкту будуть розроблені рекомендації щодо подальшого вдосконалення вітчизняного законодавства із врахуванням норм європейського права, у т. ч. положень договорів Ради Європи і Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, на базі Закону України «Про транскордонне співробітництво».   

Професор Лазур наголошує: результати наукових досліджень, здійснених у рамках проєкту, мають важливе значення для подальшого експертного виявлення вдалих правових рішень і моделей діяльності країн Вишеградської групи у сфері транскордонного співробітництва, які можуть бути раціонально адаптовані до законодавства та практики України.

Такі вдалі правові рішення і моделі були розроблені країнами Вишеградської групи у процесі їх інтеграції до Європейського Союзу. Безумовно, вони можуть бути корисними для нашої країни у процесі розвитку взаємовідносин з Європейським Союзом у рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, дво- та багатостороннього співробітництва з різними європейськими країнами, пояснює Ярослав Лазур.

 

Міжнародні конференції: від Словаччини до Італії

Ще одним компонентом роботи, який не можна оминути увагою, говорячи про міжнародну діяльність юридичного факультету, є міжнародні наукові заходи. Факультет активно виступає співорганізатором наукових конференцій, симпозіумів та інших заходів. Знаково, що частина таких конференцій проходить за кордоном, у провідних центрах правничої науки.

Юридичний факультет неодноразово виступав співорганізатором таких конференцій. Так, постійним партнером факультету з організації міжнародних заходів є юридичний факультет Трнавського університету в Трнаві. Як приклад, можна навести організацію однієї з наймасовіших та найвідоміших в правничих колах конференції Словаччини, що проходить кожні два роки в Трнаві, а саме «Трнавські правові читання» та багато інших. Юридичний факультет брав участь і в організації Міжнародної конференції 1-3 жовтня 2019 року, що проходила на базі факультету економічних, юридичних та політичних наук Університету Кальярі (Італія).

У грудні 2020 року у Грацькому університеті імені Карла і Франца відбувався Міжнародний науковий симпозіум «Реформи українського законодавства: сучасний розвиток». Співорганізаторами цього симпозіуму виступили Німецько-українське об’єднання юристів, Центр східноєвропейського права Грацького університету, юридичний факультет Ужгородського національного університету та юридичний факультет Чернівецького національного університету.

Інша міжнародна конференція «Позитивний вплив створення та діяльності європейських територіальних об'єднань на економічний розвиток Європейського Союзу та його зовнішніх кордонів», яку юрфак УжНУ організував і провів у рамках однойменного проєкту (виконаного за фінансової підтримки фонду «Pallas Athéné Domus Educationis») відбулася за участю представників Ради Європи, Комітету регіонів ЄС, урядовців України та Угорщини, Загальних зборів області Саболч-Сатмар-Берег Угорщини, депутатів різних рівнів, науковців, дипломатів.

Невдовзі ж, а точніше у березні цього року, запланована Міжнародна науково-практична конференція у м. Пряшів, Словаччина, на якій партнери-виконавці проєкту «За транскордонним співробітництвом європеїзація українських кордонів» представлять основні результати проєкту. На захід запрошені представники із Європейської Комісії, Ради Європи, України, Угорщини, Словаччини, Чехії та експерти Кошицької платформи. Зі сторони юридичного факультету Ужгородського національного університету під керівництвом декана Ярослава Лазура організацією цієї конференції займаються Марія Менджул, заступник декана з наукової роботи, та Юлія Фетько, доцентка кафедри міжнародного права.

Незважаючи на усі виклики, що стоять перед ужгородською правничою школою, вже на сьогодні юридичним факультетом Ужгородського національного університету спільно зі своїми зарубіжними партнерами заплановано ряд міжнародних наукових заходів на 2022-2023 навчальний рік.

 

Підготував Ярослав Світлик

Категорії: