Новини

13.06.2019
996

«Літній університет 2019». Тиждень другий

«Літній університет 2019». Тиждень другий

Літній університет. День восьмий (12 червня)

Літній університет в Ужгородському національному університеті — це не тільки можливість зсередини дізнатися про навчання в найбільшому виші Закарпаття, обрати майбутню спеціальність, а й чудова нагода відкрити для себе рідний край. 12 червня учасники підтвердили це ще раз.

Перша група вирушила в подорож на Мукачівщину – до туристичних перлин нашого регіону — замків Сент-Міклош і Шенборна.

Насамперед помандрували до давньої споруди в селі Карпати. За півтора тижня всі учні вже потоваришували, тож дорогою разом грали "в слова". Година їзди пролетіла непомітно.

Відтак учасники прогулялися зеленою зоною, де, як потім зауважила екскурсоводка, у ХІХ столітті відпочивали тільки дворяни.

До слова, екскурсію проводила магістрантка факультету туризму та міжнародних комунікацій УжНУ Жаннета Тофій. Щойно побачивши обриси палацу, дівчина почала розповідати цікаві факти про його історію.

До прикладу, те, що ця споруда була мисливським будинком Шенборнів. Він є унікальним, бо побудований за календарним принципом — має 365 вікон, тобто стільки, як днів у році, 52 кімнати (як тижнів у році), 12 входів (за кількістю місяців), 4 вежі (сезони року). До того ж є 366-е віконце, яке відчиняють у високосні роки.

Молодь також дізналася про різні легенди, пов'язані з резиденцією. 

Цікаво було побувати в кімнаті, стелю якої прикрашає люстра у формі жінки-тварини, де школярі навіть устигли здійснити ревізію каміна :).

Загалом атмосфера замку дозволила кожному відчути себе дворянами. Ось, до прикладу, Даніела Король і Костянтин Чуєв, як колись графиня і граф, спекотного дня за книжкою відпочивають у бібліотеці.

Відчувши прохолоду в замку, весела компанія попрямувала освіжитися до джерела з водою. Дорогою звернули увагу на тварин, які мешкають на території. Розглядаючи козуль, згадали про оленя з мультфільму «Бембі».

П'ять хвилин – і ми біля води, яка, за переказами, є омолоджувальною. Туристів одразу зацікавило так зване джерело краси. 

Утамувавши спрагу, зробили яскраві фото на згадку й помандрували далі.

Наступною зупинкою маршруту став замок Сент-Міклош у сусідньому селищі Чинадійові. На відміну від попереднього, він слугував оборонною спорудою, однак також оповитий легендами, зокрема про кохання княгині, очільниці угорського визвольного руху в 1685—1703 роках Ілони Зріні та графа Імре Текелі.

Цікаво, що в замку Сент-Міклош юнаки й дівчата мали змогу пройтися таємними ходами в стінах. Також є невідкопані підземні ходи: один веде до церкви поблизу, другий — був під річкою Латорицею і виходить у сусідньому селі Бистриці, інший — веде до лісу.

Нині господарями замку є подружжя митців Йосипа і Тетяни Бартошів, які узяли замок в оренду, мешкають у ньому, власними силами відновлюють і вже перетворили занедбану за радянських часів історичну споруду на туристичний центр.

Після екскурсій учасники Літнього університету підкріпилися й поїхали додому, очікуючи на наступні пригоди.

****

Середа, 12 червня, стала екватором Літнього університету: рівно половина цікавих днів позаду, а ще половина – попереду. Символічно, що в цей день на школярів чекала екскурсія. Якщо перша група Літнього університету поїхала в невелику подорож на південь від Ужгорода, то друга – на північ.

Погода видалася майже справді екваторіальна: сонячна і навіть спекотна. В таку пору ризиковано вирушати в похід без головних уборів і запасу води. Про все це подбали  

і стартували від готелю «Камелот» до Невицького замку

На вершині студент 4 курсу факультету туризму і міжнародних комунікацій Орест Геча розповів учасникам Літнього університету про історію замку. І пригадав декілька цікавих міфів і легенд, з якими пов’язують Невицький замок.

А далі всі піднялися на вежу

де поблукали в пошуках привидів з минулого поміж стінами вежі

заглядаючи у всі закутки

«вікна»

і навіть за мури замку

І, звичайно, було багато фото на згадку

Під палючим сонцем довго не втерпиш, тому швиденько спільне селфі – і побігли далі

А щоб веселіше – з музикою ☺

Автобус далі тримається північно-східного курсу, адже попереду – курорт «Воєводино».

Екскурсовод Дмитро Ковнір влаштовує молоді цікаву екскурсію територією, розповідаючи силу-силенну інформації про історію, культуру і традиції краю  

графа Шенборна

та інших історичних постатей, не обов’язково закарпатців ☺

Під час прогулянки парком Шенборна кожен знайшов щось цікаве для себе

або придумав, як сфотографувати цікавого себе

Стомлені, але радісні школярі по обіді повернулися в Ужгород, везучи додому гарні враження і купу класних «екваторіальних» світлин. А завтра – новий день і нові емоції.

Ольга Брайлян, Ярослав Світлик

Фото авторів

 

Літній університет. День сьомий (11 червня)

Цей день «Літнього університету» видався неймовірним. Про іноземні мови, безцінні стародавні книги, тонкощі медицини дізнавалася перша група Літнього університету 11 червня, адже саме цього дня учні завітали на факультет іноземної філології, медфак та до Наукової бібліотеки УжНУ.

Насамперед школярі познайомилися з деканом ФІФу Михайлом Рошком, який заволодів їхньою увагою майже на годину. Спочатку обговорювали мови, які вивчають на факультеті, поспілкувалися про народи, які послуговуються ними. Як не втомлюється повторювати Михайло Михайлович, ключ успіху в житті людини – знання мов.

Далі з’ясовували, що треба людині для повного щастя. Виявляється, – роботу, яка приносить задоволення, здоров’я, кохану половинку, сім’ю та матеріальні блага. Дискутували також і про погані звички та як із ними боротися, дійшли консенсусу, що людині заважає досягнути успіху насамперед страх та лінь. Жвава дискусія виникла довкола питань «Як зробити себе творчими?» та «Чому важливо читати знаки?», а насамкінець Михайло Рошко поділився власним досвідом здійснення мрій і втаємничив учнів у цей секрет ☺.

Поспілкуватися зі школярами прийшли студентка Наталія Карбованець, яка розповіла про переваги факультету, доцентка кафедри англійської філології Юлія Глюдзик, старша викладачка цієї ж кафедри Олеся Решетар та доцентка кафедри німецької філології Вікторія Синьо.

Саме завдяки цим викладачкам учні мали змогу дізнатися про важливість вивчення англійської мови, віртуально подорожувати Великою Британією та США, перевірити загальні знання про німецьку мову за допомогою програми Kahoot! та трохи порухатися, граючи в цікаву гру.

Відтак юнь дізнавалася про таємниці Наукової бібліотеки УжНУ, довідалася про книги, які там зберігаються. Потім на чолі з заступницею директорки книгозбірні Вікторією Воробець вирушили у книгосховище та завітали у  відділ краєзнавчої літератури «Карпатика», де на них очікувала з цікавими розповідями і виданнями його очільниця Марія Чорній.

Пообідавши, школярі вирушили на медичний факультет УжНУ. Ця частина дня запам’яталася особливо, адже учасники Літнього університету побачили справжні медичні препарати, зразки людських кісток та органів. 

 Про кафедру анатомії людини та гістології розповідав лаборант Михайло Гаврилець: «Наша кафедра є фундаментальною. Це перша кафедра, на яку ви потрапляєте, щойно вступите на медичний. Навчання тут триває 3 семестри, впродовж яких вивчаємо будову тіла людини. Студенти мусять знати назву кожної кістки та кожної структури на кожній кістці – це дуже важко, але водночас і дуже цікаво. Наша молодь вчиться як на пластикових реконструкціях, так і на натуральних препаратах. Кожен організм має свої особливості, а тут ви бачите справжні кістки справжніх людей. За ними ми вміємо визначати травми, яких зазнала людина при житті, можемо встановити причини смерті, вік, стать тощо».

Найбільший інтерес викликали черепи, адже вони теж – справжні. «На нашій кафедрі читають також курс судово-медичної експертизи. І всі ці черепи, на жаль, колись були предметами судово-медичних досліджень. Нині вони є речовими доказами у судових справах. Тобто належали людям, які померли не своєю смертю», – приголомшив Михайло Гаврилець.

Не обійшлося, звісно, без селфі та відривання рук скелетам ;) . Школярі навіть намагалися трохи полегшити «життя» черепам – віяли на них вітерцем. 

Після фотосесії наступна зупинка – кафедра гігієни та загальної медицини. Тут школярі почули про те, що гігієна полягає не тільки в тому, щоб помити руки і почистити зуби. Це стосується всіх елементів довкілля, що впливають на людину. Цей розділ медицини займається визначенням оптимальних чинників, щоб людина почувалася комфортно і була здоровою – йдеться про температуру повітря, вологість, густину рідин та навіть безпеку при радіації тощо. 

А після насиченого новою інформацією дня юнацтво жваво його обговорювало й ділилося фотографіями.

 


****

Перші спроби стрільби, майстер клас з веб-дизайну,  тонкощі столового етикету – учні запам’ятають надовго! Тож 11 червня друга група учасників «Літнього університету» познайомилася з факультетом інформаційних технологій,  кафедрою військової підготовки та факультетом туризму та міжнародних комунікацій.

Відтак після сніданку учні вирушили на факультет інформаційних технологій. Тут їх зустрів декан факультету Ігор Повхан. «Дуже радий, що ви вже обрали свою майбутню професію, адже після сьогоднішнього нею точно стане ІТ-справа» - відзначив декан. Оскільки без комп’ютерного дизайну не може існувати ні один напрямок ІТ, адже 99% операцій здійснюються через візуальні інтерфейси, кандидат технічних наук, доцент Михайло Кляп провів для учасників «Літнього університету» майстер-клас з комп’ютерної графіки та веб-дизайну на тему: «Створення ілюстрацій в техніці «PixelArt».  А зацікавити учнів вирішили дечим добре знайомим, тим, чим вони послуговується щодня – смайликами! А саме їхнім поетапним створенням.

Факультет  інформаційних технологій славиться студентами, які вдало показують себе на міжнародній арені, зокрема на Чемпіонаті світу з програмування. Тож про визначні успіхи факультету в олімпіадному програмуванні вів розмову з учнями Вапнічний Сергій. Позаяк гостями факультету стали кращі учні ужгородських шкіл, разом з паном Сергієм учні навіть «гуглили» свої імена в пошуковій системі, щоб побачити, чи їхні успіхи вже є закарбованими у всесвітній мережі. «Яку б ви професією не обрали, ви повинні весь час невпинно навчатися, адже саме це цінується в сучасному світі» - наголосив Сергій Вапнічний. Також поспілкувалися про те, що у зв’язку з стрімким впровадженням робототехніки у наше життя, у майбутньому найбільш цінуватимуться професії, пов’язані з креативною діяльністю

Наступним пунктом призначення для учнів стала родзинка УжНУ - кафедра військової підготовки. Підполковник запасу Ігор Єськін детально розповів учням, про всі умови навчання на кафедрі, деталі вступу та студентське життя на факультеті. Викладацький колектив активно проводить військово-патріотичне виховання молоді, в ключі котрого студенти всіляко намагаються підтримати українських військових, зокрема долучаються до флешмобів. Тож учням показали найяскравіші відеоролики, які кафедра військової підготовки зняла для наших героїв.

Опісля учнів поділили на невеликі групи і студенти вирушили на екскурсію кафедрою, зупинялись в класах розвідки, загальної тактики, наземної артилерії, і, що найцікавіше – в мультимедійному стрілецькому тиру. Саме тир найбільше сподобався учням, тут кожен зміг спробувати, як це стріляти з різних видів зброї, при різних рівнях складності. Також учні вчились шукати координати, приміряли бронежилети, ознайомлювались зі зброєю. А викладачі кафедри військової підготовки розповідали учням про перспективи працевлаштування та здобутки своїх випускників.

Здається, що вражень дуже багато, проте на цьому новий день «Літнього університету» не закінчився – також учні відвідали факультет туризму та міжнародних комунікацій. Заступник декана з виховної роботи Надія Чир та старший викладач Мар’яна Попик детально розповіли учням про життя факультету. «Ми наймолодший факультет, ми найбільше подорожуємо серед усіх факультетів, тому в нас вам точно сподобається, з нами весело» – зазначила Надія Чир.

Студентка 3 курсу «готельно-ресторанної справи» Тетяна Козловська наголосила на зустрічі, що проблем із працевлаштуванням немає, адже сама знайшла роботу за спеціальністю ще на 1 курсі. Також дівчина прочитала для школярів доповідь «Поняття «туризм». Готельно-ресторанний бізнес та його актуальність сьогодні», після котрої учні мали змогу пограти у вікторину і продемонструвати власні знання з туризму. Разом із студенткою 3 курсу Анастасією Перваковою дівчата провели для школярів майстер-клас «Тонкощі столового етикету». А після –  традиційне фото напам’ять!

 

Вікторія Кенідра, Ксенія Шокіна, Ганна Фельцан

 

Літній університет. День шостий ( 10 червня )

У понеділок, 10 червня, розпочався другий, насичений тиждень Літнього університету в УжНУ. Групи школярів продовжують досліджувати університет зсередини, знайомитися з факультетами та просто відпочивати в колі нових друзів.

Для першої групи школярів другий тиждень Літнього університету розпочався з відвідання двох несхожих факультетів: філологічного та математичного. 10 червня учні мали змогу спробувати себе в ролі журналістів та поринути у віртуальну реальність, відвідати Греко-католицький собор та відділ стародруків.

Насамперед юнь завітала на філологічний факультет, де їх радо зустріла деканеса Галина Шумицька. «У нас є дуже цікавий експеримент на факультеті: за звичайний термін навчання можна здобути два дипломи, це українська та англійська мови. Окрім того, можна вивчити ще кілька мов, стати журналістом, піарником чи рекламістом, – відзначила Галина Василівна й жартома додала: – До нас вступити непросто і вчитися нелегко, але дуже-дуже цікаво».

Також гості філологічної родини дізналися про студентське дозвілля, як-от: кіновечори, пікніки, благодійні ярмарки, конкурси краси.

Відтак настав найцікавіший момент, оскільки слухачі Літнього університету мали можливість привідкрити для себе лаштунки журналістики. Заступник головного редактора Медіацентру УжНУ, викладач кафедри журналістики Віталій Завадяк дізнавався думку кожного з майбутніх абітурієнтів про їхнє розуміння медійної сфери, врешті підсумував: «Журналістика – багатогранна і багатовимірна, це не наука – це внутрішній стан!».

Відтак Віталій Іванович докладно ознайомив присутніх із специфікою роботи з камерою, дозволив кожному спробувати «погратися» з різними параметрами й налаштуваннями. Час від час змінюючи локацію, учні за допомогою викладача знімали короткі ролики, завдяки яким змогли спробувати себе в ролі оператора чи власне журналіста.

Насамкінець на фоні головного корпусу Ужгородського національного університету всі дружно проскандували: «Літній університет – 2019», аби потім мати змогу переглянути цей момент на офіційному завершенні цієї тритижневої епопеї, а за рік чи кілька – при вступі в університет.

Далі група вирушила на математичний факультет. Декан Михайло Повідайчик: «Нині світом правлять цифрові технології. У цьому терміні зашифровано слово «цифра», що підказує, де потрібно вивчати ці технології».

Більш докладно про факультет та спеціальності, на яких здобувають знання студенти, розповідали заступник декана Павло Мулеса, доценти кафедри системного аналізу та теорії оптимізації Мирослава Глебена та Андрій Брила.

Аби наочно продемонструвати свою діяльність та результати навчання, студенти-першокурсники представили власні розробки. Учні мали змогу зіграти в хрестики-нулики з роботом, подивитися історію динозаврів в окулярах віртуальної реальності та познайомитися з роботом-художником.

Зацікавило присутніх і доведення того, що 5 дорівнює 6. Саме з цього знайомство розпочала другокурсниця Мар’яна Світлик, яка запропонувала поговорити про цікаву математику, а саме про софізми та парадокси.

В іншій аудиторії школярі познайомилися з випускниками математичного факультету, які працюють в ІТ-компанії SharpMind, – Альоною Рілець та Яном Дацюком, а також через Skype поспілкувалися з Іваном Кузіном з компанії MacPaw.

Насамкінець сервіс оптимізації сфери обслуговування QRWaiter презентував один з його розробників Владислав Булгаков.

Другу половину дня учасники Літнього університету провели у Кафедральному соборі. Тут мали екскурсію єпископською резиденцією, спускалися до підвалів, де бачили нещодавно віднайдену єзуїтську кухню, а ще побували у криптах. Великий інтерес викликав і відділ стародруків УжНУ, що працює у приміщенні собору.

Отець Ярослав Данко розповів школярам про те, яким собор був у давні часи та як розвивався, пояснював, кого ховали у криптах та як совєти їх нищили. Побачили екскурсанти й залишки могили єпископа Теодора Ромжі та єдине збережене поховання – тут покоїться єпископ Андрей Бачинський.

А у відділі стародруків почули про унікальний фонд, що налічує понад 10 000 екземплярів, серед яких і 32 інкунабули. «Література тут специфічна, а тому працюють із нею здебільшого науковці. Переважна частина книг –релігійного змісту, ці екземпляри не мають датування, друкувалися для потреб церкви», – пояснила відвідувачам працівниця відділу. Розповіла й про специфіку тодішнього книгодрукування, цінність книг, які має у своїх фондах університет. Школярі навіть побачили одну з інкунабул 1488 року.

Відтак зацікавлено розглядали унікальні розписи корифея закарпатської школи живопису Йосипа Бокшая, що ховаються за потаємними дверима не менш ошатної і не менш вражаючої консисторіальної зали, яку готували спеціально до приїзду імператриці Марії-Терезії.

На завершення учасники дізналися про те, як у соборі працюють із молоддю, яку долучають до цікавих екскурсій, походів, кінопереглядів, занять танцями тощо.

Вікторія Кенідра, Ксенія Шокіна

Фото авторок

 

….

Друга  група розпочала свій день зі знайомства з економічним факультетом. Декан факультету Віталій Сержанов розповів про спеціальності, за якими ведуть підготовку економістів, перспективи працевлаштування, зазначивши, що більшість студентів вже мають роботу за спеціальністю, навчаючись на старших курсах. Особливу увагу декан звернув на можливості навчання в рамках програм обміну студентів, зокрема Еразмус+, «економічний факультет має найбільше студентів, які навчаються за цією програмою в університеті. Кожен третій студент, який бере в ній участь – з нашого факультету».


Інтерактивне спілкування продовжив доцент кафедри економіки і підприємництва Роман Завадяк.

Він запропонував вирішити декілька завдань, які стосувалися генерації бізнес-ідей. «Ми інколи себе обмежуємо, а треба виходити за рамки, тоді ми зможемо знайти чимало нових ідей, які  й зокрема можуть нам допомогти у побудові власної справи» – зазначив Віталій Завадяк.


Школярам гра сподобалась, а потім зіграли ще в одну навчальну гру – поділилися на 4 команди, які генерували бізнес ідеї пов’язані з певними об’єктами – окулярами, телефонами, кроликами та лопатами. Це було справді цікаво для майбутніх абітурієнтів!Завершив Роман Завадяк заняття, продекламувавши власний вірш про студентське життя на економічному, чим зірвав гучні оплески майбутніх абітурієнтів.

Наступний пункт призначення – географічний факультет УжНУ. Зустріли школярів заступник декана з виховної роботи географічного факультету Роман Славік та доцент кафедри фізичної географії та раціонального природокористування Михайло Микита. Зустріч відбулася у геологічному музеї факультету, аналогів якому у Закарпатті немає.  

Роман Славік розповів про спеціальності факультету, його історію. Зазначив також, що потреба у фахівцях, яких випускає географічний є надзвичайно великою, випускники не мають проблем із працевлаштуванням.


 Михайло Микита розповів про будову Карпатських гір, пояснив, чому саме в Закарпатті знаходиться низка унікальних корисних копалин, показав гірські породи бурштину, мармуру, прозорого кварцу, лабрадориту та інших матеріалів. Також науковець розповів про практику, яку проходять студенти в Карпатському біосферному заповіднику й у Затоці на Одещині.


Далі декан факультету Іван Калинич розповів про прилади, які використовуються в геодезії, якими користуються студенти географічного факультету – теодоліт, електронний тахеометр, віхи з мультичастотним GPS, який з точністю до сантиметра визначає місцеположення об’єкта.    

Цей день також виявився особливим, адже День народження відсвяткувала учасниця Літнього університету Вікторія Роля, нові друзі з радістю привітали її та побажали всього найкращого!

Завершився шостий день Літнього університету переглядом фільму режисера Марка Вебба «Обдарована», в якому розповідалася історія талановитої дівчинки-математика. Вже завтра – ще більше цікавого і пізнавального про УжНУ, адже Літній університет – в самому розпалі!

 

Олексій Шафраньош

Фото автора

 Події першого тижня Літнього університету  - за посиланням.

 

Категорії: