Новини

10.04.2019
5273

В УжНУ запроваджують навчання за новою спеціальністю – «Правоохоронна діяльність»

В УжНУ запроваджують навчання за новою спеціальністю – «Правоохоронна діяльність»

Вже незабаром розпочинається період зовнішнього незалежного оцінювання, а згодом і вступу у вищі навчальні заклади. Одним із цьогорічних нововведень в Ужгородському національному університеті є запровадження нової спеціальності «Правоохоронна діяльність» на базі юридичного факультету. Відтепер виш готуватиме бакалаврів, які після випуску поповнять ряди правоохоронних та контролюючих органів, а також інших структур, де необхідні спеціалісти такого профілю. Про особливості нововведення ми розпитали у декана юридичного факультету, доктора юридичних наук, професора Ярослава ЛАЗУРА.

 

- Ярославе Володимировичу, в чому полягає актуальність спеціальності «Правоохоронна діяльність», яка запроваджується на факультеті?

- Значимість спеціальності випливає із самої її назви. Охорона прав і свобод людини є одним із ключових завдань держави, і в будь-якій цивілізованій європейській країні цьому приділяється значна увага. Для Закарпаття це також особливо важливе питання, оскільки, з одного боку, ми є воротами до Європи, з іншого – в правоохоронній сфері нашої області відчувається певний кадровий голод, викликаний різними обставинами. Тому було прийняте стратегічне рішення для нашого факультету - започаткувати підготовку за згаданою спеціальністю в стінах УжНУ. Нас підтримало керівництво університету і, зараз вже можемо сказати, Міністерство освіти і науки, прийнявши позитивне рішення про надання нам ліцензії на відповідну освітню послугу, теж довірило нам цю, без перебільшення,  важливу державницьку справу.

Я впевнений, що ми впораємося із цим завданням, оскільки кадрове забезпечення даної спеціальності на факультеті вже сформоване, є подальші перспективи розвитку  щодо  вдосконалення навчального процесу та наукової діяльності. На юридичному факультеті працює  чимало досвідчених, колишніх і теперішніх працівників правоохоронних органів. Завдяки їхнім зусиллям та силами колективу факультету в цілому ми зможемо забезпечити якісний і ефективний освітній процес у цій сфері. Спеціальність дуже відповідальна, але водночас і дуже почесна.

Ми знаємо про авторитет правоохоронців у світі, наскільки велика повага в суспільстві до людей, які займаються цією професією. І тому дуже важливо, щоб ми готували не просто класичних «міліціонерів», які зосереджені на каральних функціях. Наше завдання - сформувати професіонала, для якого пріоритетом будуть права та свободи людини, і саме навколо цих цінностей і буде зосереджений навчальний процес. Тобто йдеться не лише про професійні знання, а й про відповідну правову культуру, що заснована на сучасних цивілізаційних цінностях.

- В чому полягатимуть особливості навчального процесу за даною спеціальністю?

-  Звичайно, що є певні особливості, які починаються вже із самої процедури вступу, оскільки спеціальність вимагає не лише теоретичних та практичних знань діяльності правоохоронних органів, а й низки інших специфічних компетенцій: таких, як поводження зі зброєю, психологічні навички, які пов’язані із забезпеченням правопорядку, оперативно-розшукова та адвокатська робота тощо.

Для спеціальності «Правоохоронна діяльність» міністерські умови вступу містять певні виключення, які, з одного боку, полегшують участь вступника, а з іншого - збільшують відповідальність навчального закладу. Йдеться про те, що, на відміну від інших спеціальностей, де вступнику достатньо скласти іспит всього з двох предметів ЗНО (обов’язковий - українська мова, другий - історія або математика), для цієї потрібен буде третій, який вступник складатиме у нашому виші.  Цей іспит передбачає перевірку достатнього мінімуму з фізичного виховання та професійно-психологічноі характеристки майбутнього студента.

Це - нове для нас, однак я переконаний, що при вступі ми не будемо вимагати якихось нереальних стандартів. Втім, певний мінімум повинен бути дотриманий, і ми вимагатимемо його від абітурієнта, оскільки це досить відповідальна професія і відповідність критеріям для вступника  є необхідною.

Так само і навчальний процес буде схожим до тієї навчальної програми, яка є за іншими спеціальностями, але є певні відмінності, які пов’язані зі специфікою правоохоронної діяльності. Я вже відзначав, що це - окремі спеціальні дисципліни, які стосуються діяльності органів внутрішніх справ, адвокатури, певні навички з фізичної підготовки, вміння діяти в нестандартних ситуаціях, працювати із громадськістю тощо.

- Наскільки готовий факультет до підготовки правоохоронців, передусім з точки зору матеріально-технічного забезпечення?

- Ми б не отримали ліцензію, якби не мали належного матеріального забезпечення. Тут добре послугувала наявність у нас криміналістичної лабораторії, хорошої бази з фізичної підготовки, достатньої кількості аудиторного фонду. Також великою перевагою є те, що у структурі УжНУ є військова кафедра, на базі якої ми зможемо навчати наших студентів працювати зі зброєю, зокрема в тирі, який в університеті - сучасного зразка. Однак на перспективу матеріально-технічне оснащення буде потребувати розвитку, в тому числі і розширення аудиторій, оскільки контингент студентів суттєво збільшиться. Однак, переконаний, що ми впораємося із цими технічними завданнями.

- Наскільки, на вашу думку, згадана спеціальність користуватиметься попитом серед абітурієнтів?

- Ми б не бралися за цю справу, якби не відчували необхідність випускників цієї спеціальності в нашій області та Україні загалом. І той факт, що класичний вищий навчальний заклад  Міністерства освіти та науки України взявся за цю спеціальність, говорить про те, що ми бачимо у ній перспективу не лише по лінії органів державної влади, але й у бізнесі, сфері господарських відносин тощо.

З іншого боку, класична спеціальність «Право» і «Правоохоронна діяльність» багато в чому схожі, і ми бачимо перспективу в так званій академічній внутрішній мобільності. Тобто, якщо на якомусь етапі  навчання,  у якихось виключних випадках, студент захоче перевестися з однієї спеціальності на іншу,  склавши певну академічну різницю, такий перехід цілком можливий, тим паче, що це вітається в рамках сучасної державної політики у сфері освіти. Я не бачу пересторог у формальностях в процесі навчання. Головним критерієм є вміння і бажання отримати знання.

Тому, резюмуючи, сподіваюся, що як бізнес, так і владні структури позитивно сприймуть такі нововведення у нас на факультеті, і спеціальність «Правоохоронна діяльність» користуватиметься попитом.

 

Андрій Ганусич

 

 

Категорії: