В Ужгороді на міжнародній конференції ЄТОС «Тиса» обговорювали шляхи подальшого розвитку транскордонного співробітництва

Майже три роки тому – у жовтні 2015 року – Закарпатська обласна рада  спільно з загальними зборами сусідньої Саболоч-Сатмар-Березької області Угорщини та мерією угорського міста Кішварда заснували «Європейське об’єднання територіального співробітництва «Тиса» . Сьогодні ЄОТС «Тиса» - унікальний проект як для України, так і для Євросоюзу, оскільки вперше окрема область України, яка не є членом ЄС, завдяки сусідній Угорщині, стала учасником європейського інструменту сусідства, покликаного розвивати співпрацю регіонів заради реалізації конкретних економічних, інвестиційних екологічних, інфраструктурних та культурно-освітніх проектів.

Про актуальні питання розвитку транскордонної співпраці йшлося на міжнародній конференції «Сприяння євроатлантичній інтеграції України на прикладі Закарпаття», яка відбулася в Ужгороді 25 травня. У її роботі взяли участь та виступили голова Закарпатської  ОДА Геннадій Москаль, виконувач повноважень голови обласної ради Йосип Борто, мер м. Кішварда Тібор Лелесі, директор Інституту економіко-правових досліджень НАН України Володимир Устименко, Генеральний консул Угорщини в м. Ужгород Йожеф Бугайло, провідний адміністратор Секретаріату Комісії з питань територіального зближення  та бюджету Комітету регіонів ЄС Славен Клобукар, директор Секретаріату програм прикордонного співробітництва  «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020» Арон Сокач.

«За час, що минув від дня створення ЄОТС «Тиса», об’єднання підтвердило свою ефективність і стало першим європейським об’єднанням новітнього формату, яке по праву можна назвати родзинкою серед варіантів міжнародної співпраці європейських регіонів», - каже заступник директора ЄОТС «Тиса» Юдіта Євчак. Упродовж трьох останніх років на території Закарпатської області в соціальній та економічній сферах реалізовано понад 80 проектів, переважна більшість з яких – у співпраці з Угорщиною.  Тривале і результативне партнерство прикордонних регіонів відкриває можливість брати участь у розробці та реалізації стратегічно важливих для регіону інфраструктурних проектів – проведення  ефективних протипаводкових заходів, охорону навколишнього природного середовища, збереження культурної спадщини, розбудову прикордонної інфраструктури та інших. ЄОТС «Тиса», спільно з галузевими структурами ОДА, розробили та подали низку проектів з метою вирішення актуальних питань регіонального розвитку, які, є велике сподівання, будуть підтримані Європейською Комісією. Дуже важливо, що позитивний досвід ЄОТС «Тиса» у багатьох сферах може бути використаний й іншими регіонами у процесі реалізації євроінтеграційних прагнень України.

На нинішній конференції помітно переважав науково-освітній «ухил» - у її роботі брали участь та виголошували основні доповіді провідні вчені-міжнародники Ужгородського національного університету.  Про інтернаціоналізацію освіти та наукових досліджень як інструмент європейської інтеграції прикордонних регіонів України на прикладі УжНУ розповіла його проректор, доктор політичних наук Мирослава Лендьел. «Стратегія інтернаціоналізації освітнього та наукового простору Ужгородського національного університету спрямована на стимулювання академічної мобільності у навчанні студентів різних освітніх рівнів, професорсько-викладацького складу, впровадження міжнародного виміру надання освітніх послуг, сприяння науковим контактам, зокрема й шляхом реалізації спільних проектів», - наголосила професор М.Лендьел.

Завідувач кафедри історії Угорщини та європейської інтеграції Українсько-угорського навчально-наукового інституту УжНУ, доктор історичних наук Єва Кіш на прикладі Закарпаття  сконструювала  сучасну модель європейських інтеграційних процесів України. Як завжди фахово й аргументовано «розкладав по поличках» економічне середовище прикордонного регіону завідувач кафедри міжнародних економічних відносин, доктор економічних наук Володимир Приходько. «Треба повернути у центр держав комунікації з економічних та інфраструктурних питань: сталий розвиток, інноваційний розвиток, кластерний розвиток, транскордонні індустріальні парки, освітня та зелена економіки, туризм, екологія та природнє середовище. Насамперед – пов’язані із інноваційно-інвестиційним розвитком  транскордонного регіону, увага до якого з боку урядів Угорщини та України останніми роками була, на жаль, дуже непропорційною. Надійним плацдармом зацікавленої співпраці мають стати спільні інфраструктурні проекти та інвестиції», - наголосив В.Приходько.

Декан юридичного факультету, доктор юридичних наук Ярослав Лазур ознайомив присутніх з європейськими стандартами транскордонного співробітництва у правовій площині та вніс пропозиції щодо необхідності внесення змін до деяких законодавчих актів України, особливо у частині затвердження нової форми органу транскордонного співробітництва, а також вирішення питання щодо статусу юридичної особи такого об'єднання, що сприятиме активному розвитку транскордонного співробітництва між регіонами України та інших країн.

Голова відокремленого підрозділу Громадської організації «Молода дипломатія» Беттіна Кішарі висловила думку щодо залучення молодіжних громадських організацій для вдосконалення євроатлантичної територіальної комунікації.

На завершення відбулося обговорення виголошених доповідей за результатами яких будуть напрацьовані рекомендації, котрі стануть основою програм сприяння євроатлантичній інтеграції України.

Василь Ільницький, Інформаційно-видавничий центр