Новини

13.03.2020
983

Громадське здоров’я – все що ви хотіли дізнатися про спеціальність, але не знали, де запитати

Громадське здоров’я – все що ви хотіли дізнатися про спеціальність, але не знали, де запитати

В УжНУ з 2019 року триває навчання в магістратурі  за спеціальністю «громадське здоров’я». Програма  орієнтована передусім на студентів, які вже закінчили бакалаврат чи магістратуру, та хочуть набути додаткових освітніх компетентностей. На найбільш поширені питання щодо нової освітньої програми відповідає декан факультету здоров’я та фізичного виховання Іван Миронюк.

 

Що таке громадське здоров’я?

Громадське здоров’я це  наука та практика попередження захворювань, збільшення тривалості життя і зміцнення здоров'я населення шляхом спільних зусиль суспільства.

Громадське здоров’я,  як спеціальність та галузь практичної наукової діяльності для України є новими. Хоча як сфера суспільної діяльності вона існує давно, в нас вона мала іншу назву, а її функції були розподілені між різними установами, відомствами. Відтак, не було єдиної системи громадського здоров’я.  Була слабко розвинута комунікація між різними структурами, які забезпечували існування системи громадського здоров’я.

Сьогодні вже вона є створена в Україні згідно зі зразками, які прийняті в цілому світі. Звісно, оскільки з’явилася нова галузь, появилася й освітня сфера підготовки фахівців для цієї галузі.

 

 Чим є цікавим громадське здоров’я, як магістерська програма?

На цю спеціальність може поступити  бакалавр або магістр з любої спеціальності та галузі знань, які є на сьогоднішній день.

Наша програма побудована так, що вона надає можливості набуття компетентностей, пов’язаних з роботою в системі громадського здоров’я для уже підготовлених фахівців по різних спеціальностях.  Фахівець з громадського здоров’я не може бути вузькоспеціалізованим. Тому й система передбачає, що в кожному закладі громадського здоров’я працюють медики (лікарі, середні медичні працівники та інші), юристи, журналісти, економісти, фінансисти і т.д.

До прикладу, якщо до нас поступить бакалавр або магістр з інформаційних технологій, то величезний розділ, який на сьогоднішній день не зайнятий в системі громадського здоров’я – це інформаційні системи. Для юристів є дуже значним масив роботи у сфері правового забезпечення системи громадського здоров’я.  До прикладу, архітектор теж може проходити навчання в системі громадського здоров’я, для того, щоб створювати архітектурні рішення, які будуть направлені на збереження здоров’я населення.

Тому  в будь якій спеціальності фактично можна знайти дотичні речі до громадського здоров’я. Це дуже добре, адже студент маючи базу по своїй спеціальності,  докладає знання та вміння по громадському здоров’ю,  після цього він стає новим фахівцем. В нього з’являються додаткові можливості для самореалізації в тій сфері, в якій він до того, можливо, себе й не бачив.

 

Які спеціалізації із громадського здоров’я наразі існують?

Є три спеціалізації:

Епідеміолог – фахівець, що аналізує інформацію, стан здоров’я населення, стан поширеності хвороб та захворювань, розробляє заходи для покращення стану здоров’я населення, це значною мірою аналітична робота.

Фахівець із довкілля і здоров’я – забезпечує вивчення середовища в якому живуть люди,  вивчення біологічних, соціальних, економічних та інших чинників, які здійснюють вплив на людину, а також займається профілактикою захворювань на рівні громад або груп населення.

Фахівець із громадського здоров’я - працює  на рівні громад. Це людина, яка опікується окремою громадою, це може бути місто, ОТГ. До прикладу, якщо до лікаря почне потрапляти значна кількість пацієнтів із свинцевим отруєнням, то він звісно, буде намагатися їх лікувати. Але фахівець із громадського здоров’я, який працює разом з цим лікарем, передусім ставитиме питання – чому є спалах захворювання, та шукатиме його причини. Коли він їх дізнається, він може зробити програму попередження, розробити заходи, щоб зупинити процес отруєння.

 

Де передусім зможуть реалізувати себе фахівці з громадського здоров’я?

Вже завершується створення системи громадського здоров’я в Україні на центральному рівні, у більшості областей відкриті обласні центри громадського здоров’я, регіональні відділи. Навіть на первинному рівні – на рівні громади функції фахівця із громадського здоров’я є дуже затребуваними.

Зараз є рішення РНБО України про відновлення Санепідеміслужби, яка технічно та логічно ввійде в систему громадського здоров’я, тому безпосередній перелік місць роботи є значним, а фахівців фактично обмаль.  

 

Які іспити слід здати для вступу на спеціальність?

У нас є класичні вступні предмети – додаткове фахове випробовування, фахове випробовування та іноземна мова. Ми спеціально зробили додаткове фахове випробовування орієнтованим на питання по здоров’ю людини. Це дуже прості питання, ми вимагаємо від нашого вступника, щоб він розумів, що таке здоров’я людини. Це не анатомія, фізіологія чи хірургія – медичні предмети. Передусім це питання: «Що таке здоров’я?», «Які є його складові?». Це ті питання, які в принципі повинна знати кожна людина, щоб бути здоровою.

 

Які форми, та скільки триває навчання на спеціальності громадське здоров’я?

Ми маємо очну та заочну форми навчання. При цьому на очну форму в нас передбачені бюджетні місця. Науково-освітня  програма навчання триває 2 роки.

 

За якою програмою ведеться навчання?

Ми проводимо навчання студентів на основі гарвардської магістерської програми громадського здоров’я. Ми вивчаємо ті ж самі блоки дисциплін та ті ж самі компетентності, які вивчаються в Гарвардській школі громадського здоров’я.

 

Чи отримує фах лікаря випускник спеціальності громадського здоров’я?

Наш   випускник не є лікарем. Він відноситься до групи «професіонали охорони здоров’я». Вони займаються питанням збереження здоров’я населення, заходами на популяційному рівні – на рівні громади, окремої групи населення. Але у той же час індивідуальних медичних послуг вони не надають. Це прерогатива лікаря. Тобто якщо ми говоримо про профілактику серед якоїсь групи населення, то цим займається фахівець з громадського здоров’я, але якщо у людини виявилася хвороба, певні симптоми, то вона звертається до лікаря.

Зараз, в умовах світового поширення COVID-19, люди починають дивитися по іншому на систему громадського здоров’я. Якщо раніше багато виникало питань «А що це?», «Навіщо?», то зараз ми розуміємо, що ця система має забезпечити, зокрема, біологічну безпеку територій. Вона нам потрібна і ми повинні докласти максимум зусиль для того, щоб вона була ефективною.

 

 

Розмову вів Олексій Шафраньош

Інформаційно-видавничий центр

 

 

 

 

 

 

 

 

Категорії: