Новини

19.11.2019
925

Erasmus+ мотивує та об’єднує: студенти юрфаку УжНУ про навчання у Карловому університеті в Празі

Erasmus+ мотивує та об’єднує: студенти юрфаку УжНУ про навчання у Карловому університеті в Празі

12 січня 2016 року була підписана міжнародна Угода про співпрацю між Ужгородським національним університетом та Карловим університетом в Празі. Пройшло зовсім небагато часу і співпраця, що була ініційована юридичним факультетом УжНУ з гуситськими теологічними та юридичним факультетами Карлового університету в Празі не лише добре налагоджена, але постійно поглиблюється приносячи реальні здобутки.

За цей період вже вдруге студенти та викладачі юридичного факультету УжНУ мають змогу брати участь у програмі мобільності Еразмус+ та поїхати на навчання, стажування до Карлового університету в Празі. Як зазначає заст. декана юридичного факультету з міжнародних зв’язків, доцент Олександр Білаш: «Вперше міжінституційна угода між нашими університетами, що стосувалася програми Еразмус+, була підписана ще у 2016 році. Так, у 2017/2018 навчальному році 3 студентів та аспірантів УжНУ мали змогу і дуже успішно пройшли навчання у Карловому університеті протягом 8 місяців кожен. Це стало можливим завдяки ініціативі та при максимальній підтримці декана юридичного факультету УжНУ, професора Ярослава Лазура та пані деканки гуситського теологічного факультету, доцентки Каміли Веверкової, зав. кафедри кримінального права юридичного факультету, професору Їржі Єлінеку. Велика вдячність і члену Колегіуму ректора Карлового університету в Празі, професору Яну Благославу Лашеку. 

Конкурс на 2 місця навчання протягом семестру в магістратурі Карлового університету в Празі у 2019/2020 академічному році був оголошений нами і цього року. І наразі наші студенти гідно представляють у Празі наш факультет. Впевнений, що вони покажуть високі результати під час заліково-екзаменаційної сесії, але найголовніше для мене, це соціальна функція програми Erasmus+, здобутий ними досвід та нове бачення багатьох речей. Сподіваємося, що вже наступного семестру до Праги знову поїдуть і наші докторанти».

 Ми вирішили поставити декілька питань студентам-магістрантам юридичного факультету УжНУ, що успішно пройшли рейтинговий відбір у конкурсі і навчаються зараз у Празі. Отже, коротке інтерв’ю з магістрантами Михайлом Пановим та Маріною Мешковою.

- Чому вирішили взяти участь у конкурсі на здобуття стипендії Еразмус+?

- Раніше чули від знайомих і читали в інтернеті, що це дійсно цікава і корисна програма. Коли ми дізнались, що і в нашому університеті, а тим паче - на юридичному факультеті є можливість взяти участь участь у цій програмі, то ми вирішили не втрачати  шанс і подали документи до Міжнародного відділу УжНУ. Хорошим заохоченням було те, що програма стипендіальна. Важливим етапом було виконати всі конкурсні умови, а саме: написати мотиваційний лист (англійською та українською) та  Curriculum vitae (CV), підтвердити знання англійської мови на рівні В2 (reading, listening, writing, speaking), важливим показником був і результат останньої екзаменаційно-залікової сесії. Після вдалого проходження конкурсу почалося довготривале оформлення всіх необхідних документів, тому, порада для майбутніх учасників – робити все вчасно і тоді все пройде легко.

- Як проходить ваше навчання?

- Навчання дещо відрізняється від того, до якого ми звикли в Україні. Наприклад, тут діє електронна система або програма SIS (Student Information System) і, отримавши до неї доступ, ми самі будуємо собі навчальний план, тобто обираємо дисципліни, можемо бачити на рік уперед, хто викладач, перелік лекційних тем, завдань, вимог, період та точний час занять. Розклад виходить гнучкий, оскільки є широкий вибір предметів, які  проводяться у різний час.  Дуже зручним є те, що у самій будівлі юридичного факультету можна придбати підручники “Karolinium Press” не тільки чеською мовою, але й англійською, що ми, власне, вже і зробили. Не дивлячись на те, що факультет не новим і має давні традиції, тут все дуже по-сучасному. До речі, варто підмітити чудову геолокацію юридичного факультету - він знаходиться недалеко від центру міста і біля річки, що робить його привітним не тільки всередині, але і ззовні.

- Які особливості навчання?

- Для нас основною особливістю є те, що навчання проходить англійською мовою. До речі, більшість тутешніх студентів мають високий рівень англійської, і це, звісно, мотивує. Студенти у наших групах різного віку, від 18 до 65, і різних національностей. Деякі викладачі, з обраних нами дисциплін, є американцями, тому спілкування з ними не тільки цікаве, а і корисне для практичних навичок англійської.

 - Що очікували від навчання і чи виправдалися ваші очікування?

-Напевно, очікували побачити різницю у підходах до навчання, можливо інший рівень викладання. І, чесно кажучи, після місяця перебування тут, можемо впевнено казати, що враження тільки позитивні. Викладачі дають цікавий матеріал у формі наукових статей, уривків з художніх книг чи тематичних підручників різних авторів та видань. На практичних заняттях актуальні статті обговорюються нами разом з викладачем, тобто кожен може висловити свою думку, вислухати іншого, погодитися чи посперечатися і навести аргументи відповідно до предметного матеріалу. Вразила Чеська національна технічна бібліотека (Národní Technická Knihovna (NTK)). Насправді, це не тільки бібліотека, а величезна будова, де поєднують навчання з дозвіллям та корисно проводять час.

- Які умови проживання?

- Стосовно проживання, умови в гуртожитку задовольняють нас повністю, кімната розрахована на двох людей і навіть можна самим обирати, з ким її розділити. Гуртожиток інтернаціональний, оскільки тут проживають студенти з різних країн і це дуже цікаво, адже завжди  можна завести нові знайомства  і дізнатися щось цікаве від людей тої чи іншої країни, і почути різні варіації англійського акценту.

- І все ж таки… Як це, бути студентом Еразмус+ ?

- Бути студентом  Еразмус+ не лише корисно для майбутнього, адже ми отримуємо нові знання, досвід, знайомства. Це дуже практично, адже ми отримуємо  ISIC (International Student Identity Card) і це дає нам можливість мати певний відсоток знижки на різні потреби: від транспорту до відвідування музеїв та харчування у MCDonalds і багато іншого. Це постійне спілкування, обмін живою інформацією, адже у вузах Європи дуже велика кількість ‘еразмусовців’, які цікаві одне одному і між собою, і для місцевих студентів. Помітно, що тут слово ‘Еразмус’ є досить звичним і більшість розуміє його значення. Було б чудово, якби і у нашому вузі студенти більше таким цікавилися. Хорошим бонусом є те, що дуже просто поїхати в сусідню країну на вихідних, адже кордонів нема, а сполучення дуже зручне й практичне. Головне, добре все спланувати і правильно розподілити час. 

Відділ по роботі зі студентами Еразмус+ в Карловому університеті постійно влаштовує якісь цікаві заходи. Наприклад, giveaway (розіграш) квитка на «Лебедине озеро» у Національному театрі в Празі чи покази фільмів на різну тематику (англійською або чеською з англійськими субтитрами). До речі, покази фільмів проводяться і у самій будівлі ректорату Карлового університету, який знаходиться у самому центрі міста.

Загалом, бути студентом Еразмус+ - це дійсно чудово. Напевно тому, що Еразмус+ - це взагалі більше, ніж просто навчання. А тому щиро дякуємо декану юридичного факультету, професору Лазуру Ярославу Володимировичу Лазуру та нашому координатору, заст. декана юридичного факультету з міжнародних зв’язків, доценту Білашу Олександру Володимировичу за налагодження такої співпраці з Карловим університетом у Празі, завдяки чому ми тепер є одними з тих щасливих «еразмусовців».

Поради майбутнім учасникам програми

Не вагайтесь! Якщо випала така можливість і у вас немає об‘єктивних обмежень, варто спробувати. Програми бувають семестрові чи на рік. Це - цікавий досвід. І, насправді, час пролітає тут дуже швидко, адже, окрім навчання, тут постійно є чим себе зайняти, подивитись видатні та цікаві місця, познайомитися поближче з ментальністю міста і країни, місцевих жителів.

Вчіть англійську. Завдяки здоровій конкуренціі, тут є чудова можливість її підтягнути і не соромлячися розмовляти з носіями мови.

Успіхів!

 

 

              

Категорії: