Новини

29.05.2020
2913

Більше 17 тисяч користувачів, мільйони переглядів – як працює дистанційне навчання в УжНУ

Більше 17 тисяч користувачів, мільйони переглядів – як працює дистанційне навчання в УжНУ

Виклики пов’язані з поширенням Covid-19, карантин значно вплинули на навчальний процес, передусім в плані його організації. По суті, більша частина ІІ семестру  навчання   в УжНУ, як  і в інших університетах України була повністю переведена на дистанційну форму. Це спричинило небувалий ріст відвідування навчальних онлайн-платформ а також, відповідно, складнощі, як з організацією роботи великої кількості користувачів, так і з навчанням «на ходу» викладачів та студентів. Варто також розуміти, що незважаючи на те, як складатиметься ситуація з поширенням Covid-19 в майбутньому, використання дистанційного навчання в різних формах буде й надалі розширюватися в УжНУ. Тому використання освітніх он-лайн платформ у різних напрямках буде відбуватися й надалі, передусім, в новому навчальному році.

Варто зауважити, що процесом дистанційного навчання УжНУ почав займатися відносно давно, робота з підключення до системи Moodle розпочалася з  жовтня 2014 року, з 2015 року активно використовується декількома факультетами. На сайті УжНУ є окремий розділ електронного навчання, де розміщені різноманітні інструкції щодо його використання. Впровадженням та супроводом системи займається Центр інформаційних технологій УжНУ (ЦІТ). В 2019 році до повноцінного дистанційного навчання підключився медичний факультет №2, де навчаються студенти-іноземці.

Найбільш гарячим сезоном звичайно виявився початок карантину, коли всі факультети університету повинні були одночасно і в дуже стислий термін розпочати повноцінне дистанційне навчання.  «Від  початку карантину були проведені он-лайн наради по основним функціональним особливостям системи електронного навчання, були визначені менеджери в системі по факультетах, які могли б надавати права доступу, створювали нові дисципліни, тощо. Також  була створена спеціальна група в Google-Chat, в яку ввійшли всі відповідальні особи з факультетів, там можна було задати необхідні питання. Інший засіб – це Google  Meet, де відбувалися наші он-лайн наради, ми записували відео наших зустрічей, і потім всі відповідальні особи отримували до нього доступ. Тому, якщо хтось не мав змоги взяти участь у відео-зв’язку, міг згодом переглянути запис. Подібним  чином ми записували навчальні відео про те, як користуватися системою електронного навчання УжНУ. Крім того, ми орієнтували викладачів, крім Moodle, на використання сервісів Google і корпоративних акаунтів УжНУ, які мають більш широкий функціонал, ніж звичайний гуглівський акаунт.  Також на факультетах користувалися й іншими сервісами для навчання, для відео – Zoom, Skype, для контактів та передачі матеріалів – Viber, електронною поштою - розповідає начальник ЦІТ Олексій Куруца. 

Про використання сайту електронного навчання свідчить статистика. Зареєстрованих користувачів на кінець 2016 року було менше 2 тисяч, в кінці 2018 – близько 5 300, в 2019 році – 8 більше тисяч. На кінець травня 2020 року на сайті електронного навчання УжНУ було більше 17 тисяч користувачів. Таким чином, за 5 місяців 2020 року зафіксоване  зростання більше ніж на 100%.

Щодо переглядів матеріалів на сайті електронного навчання, то в 2017 році їх було близько 650 тисяч, в 2019 році – понад 1.5 мільйона. У 2020 році до початку карантину було 280 тисяч переглядів, а з 12 березня по 27 травня їх кількість сягнула 11.3 мільйона. Упродовж карантину кількість переглядів  кожного місяця майже в 3 рази більше ніж за весь 2019 рік.

Олексій Куруца зазначає: «Всі матеріали та бази даних займали на початку року до 80 Гбайт, зараз більше ніж 200 Гбайт. Ми за ці майже 3 місяці вже 4 рази збільшували параметри сервера, де знаходяться ці дані, оскільки кожен тиждень-два були суттєві прирости об’єму. Довелось обмежити навіть певні параметри для викладачів та студентів по кількості, завантаженні матеріалів та спонукати до використання Google Drive, де в наших викладачів нема обмежень по об'ємам.  Сама база даних вже має майже 100 мільйонів рядків запису.

Проректор з науково-педагогічної роботи Ігор Король зазначає: «Університет, викладачі, студенти загалом дуже добре справилися з тим несподіваним завданням, яке постало перед нами. Я вважаю, що дистанційне навчання в УжНУ було проведено на високому рівні.  Кожен факультет та викладач знайшли спосіб,  як комунікувати зі студентом та досягнути максимального ефекту. Ми зробили опитування студентів та викладачів, вони зокрема розповіли, якими он-лайн інструментами найбільше користувалися, крім системи електронного навчання УжНУ. Серед них месенджери, а також  Google Meet, Zoom, Skype, Google Classroom, Skype, Discord, Socrative, Team Viewer, MyLab, Slack.

Також ми цікавилися думкою студентів щодо викладання кожного з предметів у ІІ семестрі. Студенти загалом дали високу оцінку викладачам, за результатами цього опитування було прийнято рішення про преміювання найкращих, до списку було внесено 65 викладачів.  До цього переліку потрапили представники всіх факультетів.

Спостерігаючи за ситуацією з пандемією ми очікуємо, що навчання може проводитися дистанційно,  тому плануємо організацію навчального процесу з розумінням цього. Передусім ми будемо вдосконалювати систему електронного навчання, покращувати матеріально-технічну базу для проведення онлайн-занять та навчатимемо викладачів працювати з програмним забезпеченням».

Наразі навчальний семестр в УжНУ підходить до завершення, в онлайн-режимі здаються заліки, екзамени, проходять захисти наукових робіт.  Зважаючи на динаміку, вже зараз можна говорити, що разом з карантином електронне навчання не завершиться. Різноманітні його форми використовуватимуться в навальному процесі й надалі.

Детальніше ознайомитися з інструкціями щодо роботи в системі електронного навчання  в УжНУ можна за наступними посиланнями.

1) Основи роботи у системі moodle (https://www.youtube.com/playlist?list=PLml5BYZE-k-jRdAbl4Aa2uR7aj4NnOFjx)  (2 відео)
2) Тести у системі Moodle (https://www.youtube.com/playlist?list=PLml5BYZE-k-jTXySImxnPEC8bOPNXoZum) (4 відео) 

Окрім того, тут можна знайти короткі базові інструкції щодо використання сервісів  Google Meet, Zoom та Google Drive.

Олексій Шафраньош

Інформаційно-видавничий центр

Категорії: