Кафедра історії України

19 липня 1945 р. в Ужгороді засновано державний університет й історичний факультет в його складі. Минуле України спочатку вивчали тут як частину історії СРСР. Але професор кафедри історії СРСР Михайло Троян домігся відкриття кафедри історіографії та джерелознавства з викладанням курсу історії УРСР (наказ Міністерства вищої і середньої спеціальної освіти УРСР від 14 травня 1976 р.). На кафедрі працювали 6 викладачів: професори Михайло Троян, Яків Штернберг, доценти Василь Ганчин, Олег Мазурок, Василь Пальок, Михайло Тиводар. 5 червня 1981 р. утворено кафедру історії УРСР, історіографії та джерелознавства. 19 травня 1987 р. професор М. Троян відійшов у вічність. 10 лютого 1988 р. його кафедру приєднали до іншої, створивши кафедру історії СРСР і УРСР (завідувач – професор Василь Ілько).

Сучасна кафедра історії України з’явилася у вересні 1990 р. з ініціативи ректора університету професора Володимира Сливки, котрий призначив її завідувачем професора Володимира Задорожного. Через рік кафедра стала загальноуніверситетською, оскільки забезпечувала викладання історії України на всіх факультетах. У січні 2001 – червні 2012 рр. кафедрою завідував професор Дмитро Данилюк. Із липня 2012 р. її очолює професор Роман Офіцинський.

Аспірантура діє при кафедрі, починаючи з 1991 р. Докторантура діяла у 1997–2000 рр., відновлена 2013 р. Завідувач кафедри професор Роман Офіцинський – голова спеціалізованої вченої ради в Ужгородському національному університеті з правом захисту кандидатських і докторських дисертацій за спеціальностями «Історія України» і «Всесвітня історія».

Облаштовано іменну аудиторію, присвячену засновнику кафедри – професору Михайлу Трояну (1923–1987). Її урочисто відкрито в День архистратига Михаїла 21 листопада 2013 р. Кафедра проводить наукові конференції різного рівня і видає з 2014 р. науковий щорічник «Тисячоліття – Millennia».

Нині на кафедрі працює 4 професори, 12 доцентів, 2 лаборанти. Примітно, що 4 доцентів є докторантами: Луганського національного університету ім. Т.Шевченка (спеціальність «Історіографія, джерелознавство та спеціальні історичні дисципліни»), Одеського національного університету ім. І.Мечникова («Всесвітня історія») Ужгородського національного університету («Всесвітня історія», «Історія України»).

Кафедра історії України забезпечує викладання 24 навчальних дисциплін. У 2015 р. кафедра відновила після більш як двадцятилітньої перерви проведення на історичному факультеті літньої етнографічної практики студентів у формі польової експедиції щороку різними районами Закарпаття, причому з обов'язковою публікацією результатів досліджень в окремому виданні.

Науково-педагогічні працівники кафедри постійно задіяні у міжнародних наукових проектах, проводять дослідження і стажуються в університетах країн Європейського Союзу.

Відповідальний за інформацію: Офіцинський Роман Андрійович
Дата оновлення сторінки: 14.06.2017