В УжНУ обговорювали безпекові виміри освітньої політики України

У п’ятницю, 6 жовтня, завідувач відділом гуманітарної безпеки Національного інституту стратегічних досліджень Тетяна Черненко презентувала в Ужгородському національному університеті аналітичну доповідь НІСД «Безпекові виміри освітньої політики: світовий досвід і українські реалії».Ініціаторами презентації виступили проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародних зв’язків Мирослава Лендьел та радник Дирекції Національного інституту стратегічних досліджень Світлана Мітряєва, а її учасниками – викладачі, працівники та студенти університету, експерти, журналісти.

Відкрила захід проректор Мирослава Лендьел, наголосивши, що УжНУ є відкритим простором для проголошення та сприйняття безпекових рішень, покликаних адекватно реагувати та знаходити відповіді на сучасні виклики.

Акцентуючи увагу присутніх на конкретних безпекових викликах, з якими стикається Україна сьогодні, Світлана Мітряєва зауважила, що наразі ми спостерігаємо реалізацію чужих стратегій на нашій території за допомогою «м’якої сили». Вона подякувала ректорату УжНУ за можливість доносити до суспільного загалу наукові продути Інституту з актуальних питань національної безпеки України, та конструктивну співпрацю.

Презентуючи аналітичну доповідь Тетяна Черненко констатувала, що в Україні, нарешті, став очевидним той факт, що не змінивши світогляд людини, не варто розраховувати на досягнення вагомих стандартів демократії, притаманних розвинутим країнам, що, у свою чергу, робить неможливим успішні суспільні і соціальні перетворення. Тому пріоритетом держави, поряд зі створенням потужних Збройних сил, має стати системна розбудова сектору гуманітарної безпеки. «Сьогодні підручник з історії є не менш потужною зброєю, ніж автомат Калашникова, або ж ті «гради», якими обстрілює ворог наші позиції на Донбасі. Нашою відповіддю має стати не лише модернізація української армії, а й нові шкільні та університетські підручники, котрі мають стати дієвим засобом для утвердження ідентичності молодих українців. Саме гуманітарні пріоритети мають стати одним з найважливіших стратегічних напрямів державної політики» - сказала Т.Черненко.

У доповіді детально і всебічно розглядаються питання розвитку та реформування системи освіти в контексті зміцнення національної безпеки, впровадження нових форм освітньої діяльності, проблеми і перспективи інтеграції освіти і науки та стан освіти на тимчасово окупованих територіях і шляхи подолання впливу російської агресії на вітчизняну освіту.

У ході презентації відбувся жвавий обмін думками у якому взяли участь науковці УжНУ Маряна Колодій, Ганна Мелеганич та Мирослава Лендьел. З повним викладом аналітичної доповіді можна ознайомитися перейшовши на посилання: http://www.niss.gov.ua/content/articles/files/Osvita_Bezpeka-40c41.pdf