Постійний представник Верховної Ради в Конституційному Суді академік Анатолій Селіванов дав відкриту лекцію в УжНУ

На юридичному факультеті УжНУ відбулися два незабутні для студентів і викладачів заходи за участю відомого науковця, доктора юридичних наук, професора Анатолія Селіванова. Постійний представник Верховної  Ради  України в Конституційному Суді України, академік Національної академії правових наук спочатку дав відкриту лекцію студентам, а згодом взяв участь у науково-практичному семінарі з проблем реформування судової влади.

На відкриту лекцію з питань новітньої моделі конституційного правосуддя та реформування судової влади у сучасній Україні зібралася численна аудиторія слухачів. Утім, ними були не лише студенти, адже тема лекції – «Правовий суверенітет судової влади» – зацікавила й викладачів юридичного факультету УжНУ. Сьогодні в контексті реформування судової влади озвучені академіком А. Селівановим думки і пропозиції видаються надзвичайно актуальними і доречними.

Анатолій Олександрович констатував, що нині в Україні увага до судової влади прикута так гостро, як ніколи раніше. І тепер суспільство свідомо реагує на усі недоліки в роботі судової системи. Найбільшою ж проблемою, на думку академіка, є те, що сучасний український суд надзвичайно віддалився від суспільства, в державі, зокрема, не забезпечено досягнення принципів публічності, остаточності та змагальності в діяльності судових органів.

«Гласність у нас є, – каже академік Селіванов, – журналістів на засідання запрошують, і вони пишуть, що їм цікаво. Але публічності – доступу громадян до судового процесу – досі немає. А хіба можна підміняти публічність принципом гласності у конституційному правосудді? Він обов’язково має бути закладений у законі. Людина повинна мати можливість відвідати засідання, яке її цікавить. Наприклад, це можна спостерігати у більшості судів зарубіжних країн, коли без жодних проблем і бюрократичних перепон громадяни використовують публічний порядок проведення засідань».

Анатолій Олександрович доволі критично оцінив функціонування сучасної судової системи України, в тому числі відмітив недостатню ефективність Конституційного Суду України, зауваживши, що нині необхідна добре продумана і грамотна реформа.

«Як показав час, незалежність, самостійність, підвідомчість і автономізація судів нічого не дали. Тому я переконаний, що сьогодні потрібно розкривати сенс нового поняття – правового суверенітету судів», - робить висновок постійний представник Верховної Ради в Конституційному Суді.

Проблема реформування судової влади стала стрижневою і під час науково-практичного семінару за участі суддів та представників професорсько-викладацького складу факультету. Відзначимо, що почути аргументи авторитетного юриста і поділитися своїми думками і рекомендаціями на семінар в УжНУ прийшли, зокрема, й голова Господарського суду Закарпатської області Олег Васьковський, голова Апеляційного суду краю Ганна Фазикош, керівник Ужгородського міськрайонного суду Віктор Данко. Активна глибока дискусія щодо проблем реформування судової влади тривала понад дві години.

Декан юридичного факультету УжНУ Ярослав Лазур подякував колегам-юристам, які долучилися до семінару, висловив сподівання, що цей і наступні подібні заходи стануть поштовхом до зближення наукової теорії із практикою, і передав Анатолію Селіванову подяку від ректора Володимира Смоланки за тривалу плідну співпрацю з Ужгородським національним університетом.

Сам пан академік у коментарі офіційному сайту УжНУ повідомив, що задоволений роботою в Ужгороді. І в першу чергу зустріччю зі студентами.

– Спілкуватися з молоддю дуже корисно, бо в такі моменти народжуються нові ідеї. Студенти думають по-іншому, ніж я, мої однолітки або люди 40-50 річного віку. І це дуже добре. Вони не мислять штампами, а несуть нову думку. Важливо почути цю думку і донести її до суддів, спонукати їх не бути компліментарними до влади, а працювати в інтересах суспільства. Сьогодні в Ужгородському національному університеті я відчув цей дух нових ідей, – резюмував Постійний представник Верховної Ради України у Конституційному суді Анатолій Селіванов.

Ярослав Світлик

Інформаційно-видавничий центр УжНУ