21.12.2016

Юрій Фатула презентував нове видання книги Ярослава Достала «Європейське коріння»

Унікальне видання про Закарпаття побачило світ у видавництві «Карпати» - книга чеського автора Ярослава Достала «Європейське коріння». Упорядником став кандидат медичних наук, доцент кафедри хірургічних дисциплін факультету післядипломної освіти УжНУ Юрій Фатула, який здійснив переклад з чеської мови, творчо доповнив доробок автора, проілюстрував видання багатим фото-матеріалом.

Основою видання є путівник-довідник Ярослава Достала «Підкарпатська Русь», який вперше побачив світ ще у 1936 році. Цей довідник є виданням, яке знайомить з багатьма сторонами життя нашого краю, який з 1919 по 1939 рр. входив до складу Чехословацької республіки під назвою Підкарпатська Русь – демографічним та економічним описом більше п’ятиста (!) населених пунктів, розвитком промисловості, освіти, культурного та релігійного життя. Особлива увага у виданні надана туристично-оздоровчим об’єктам нашого краю, який в той час з гордістю називали «Підкарпатським Давосом» та «Малою Швейцарією».

Директор видавництва «Карпати» Віктор Браславець розповів про книгу, зазначивши, що видання вже є другим за рахунком. «Перше видання побачило світ у 2014 році, але як ми бачимо, до нього є великий інтерес і це мене дуже тішить. Це видання виграло державний конкурс та профінансовано загальнодержавною програмою «Українська книга – 2016». Книга буде централізовано розповсюджена по обласних бібліотеках усієї України. Дуже важливо, щоб про наш край більше знали в державі, розуміли нашу специфіку. Мета видання – підкреслити європейськість нашого краю».

Автор передмови до видання, декан історичного факультету УжНУ Володимир Фенич розповів про історичний контекст, в якому перебувало Закарпаття у період від краху Австро-Угорщини у 1918 році до 1939 року. Зазначив також про особливу роль Чехословаччини в модернізаційних процесах на Закарпатті, адже до того часу для пересічного європейця наша земля була справжньою «Terra incognita». «Також важливою є постать Ярослава Достала, непересічного дослідника, ним була здійснена величезна робота з пошуку інформації, її систематизації. Юрій Фатула врятував й головне, не зашкодив унікальному текстові, зумів добавити власного шарму, доповнив текстовий та ілюстративний матеріал. Факт замовлення державною інституцією цієї книги свідчить про її змістовність та актуальність. Ми повинні об’єднувати весь колорит регіональної історії та вписувати його у загальнонаціональний контекст» - підкреслив Володимир Фенич.

Період 20-30-х років ХХ століття став важливим для економічного розвитку краю, з’являються нові промислові, інфраструктурні об’єкти, якими можна справді пишатися. Так, у 1929 р. був відкритий ужгородський аеродром, який приймав як внутрішні (Прага – Ужгород) так і міжнародні рейси (Прага – Ужгород – Клуж – Бухарест) та (Прага – Ужгород – Клуж – Ясси - Київ – Брянськ – Москва). Були механізовані солевидобувні роботи на Солотвинських шахтах, збудована нафтова вишка біля Ясіня (в присілку Стебний), тощо.

Велика роль надавалася розвитку освіти та медицини: відкрита значна кількість початкових, господарських, спеціалізованих шкіл, де діти могли навчатись на шістьох мовах залежно від своєї національності, збудовані дві лікарні (у Мукачеві та Берегові), акушерська школа в Ужгороді.

Значна роль відводилася розвитку туризму й рекреації, були побудовані 17 туристичних готелів і хат, відкрито 50 туристичних станцій. Основними центрами туризму стали Воловець, Рахів та Ужок. Завдяки потужній інформаційній роботі Підкарпатська Русь стала відомою в Європі як цікавий, новий туристичний регіон.

Завершуючи свій виступ, Юрій Фатула зазначив: «З позицій сьогоднішнього дня, коли ми прагнемо  до Європейського вибору, приємно усвідомлювати, що у закарпатців є свій позитивний історичний досвід життя у європейській спільноті, що дає нам надію на наше Європейське демократичне майбутнє».

Олексій Шафраньош

Прес-служба УжНУ